Koja je razlika između Aleje velikana i Aleje zaslužnih građana, i gde će počivati Šaulić: Mnoge velike ličnosti sahranjene sa 5 drugih pokojnika

Dve Aleje veoma se razlikuju

Legendarni pevač narodne muzike Šaban Šaulić, koji je tragično nastradao u Nemačkoj, biće sahranjen u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu i počivaće pored glumca Nebojše Glogovca. JKP Pogrebne usluge pripremaju se uveliko za ovu sahranu, čeka se samo još da porodica precizira detalje. Podsećamo, u Aleji zaslužnih građana mogu da budu sahranjeni nosioci najviših odlikovanja Republike Srbije, akademici SANU i počasni građani Beograda.

Ivo Andrić, Zoran Đinđić, Velimir Bata Živojinović, Dragan Nikolić, Milorad Mandić Manda, Oliver Ivanović... samo su neke od ličnosti za koje se u javnosti veruje da su sahranjene u Aleji velikana, a ne u Aleji zaslužnih građana gde, inače, počivaju. Razlog je što se ove dve aleje mešaju ili poistovećuju, te mnogi i ne znaju da na Novom groblju u Beogradu postoje dve aleje.

JASNA RAZLIKA IZMEĐU VELIKANA I ZASLUŽNIH GRAĐANA

Dve Aleje veoma se razlikuju. Po kriterijumima za sahranjivanje u njima, a u prilog razlici govori broj onih koji je sahranjen u Aleji velikana u odnosu na Aleju zaslužnih građana, kao i to koliko su imena sahranjena u prvoj poznata javnosti u odnosu na one koji počivaju u drugoj.

Aleja velikana, u kojoj su sahranjene mnoge znamenite ličnosti 19. i 20. veka, predstavlja skup 23 porodične grobnice i ona ne može da se širi. Za razliku od nje, Aleja zaslužnih građana predstavlja parkovski uređenu površinu.

Aleja velikana/ Foto: Tanjug/Oksana Toskić

U beogradskom Javnom komunalnom preduzeću "Pogrebne usluge" objašnjavaju za Telegraf.rs da je Aleja velikana prva prostorna celina na Novom groblju predviđena za sahranjivanje istaknutih ličnosti, koja je koncipirana po principu porodičnih grobnica.

Sa druge strane, u Aleja zaslužnih građana mogu da budu sahranjeni nosioci najviših odlikovanja Srbije, akademici SANU i počasni građani Beograda, kao i druge ličnosti koje su dale određeni doprinos iz svoje oblasti, ukoliko gradonačelnik Beograda odluči da im se dodeli mesto.

Foto: Tanjug/Oksana Toskić

Odmah nakon formiranja u Aleju zaslužnih građana su preneti posmrtni ostaci studenta prava i člana Komunističke partije Žarka Marinovića, koji je ubijen 4. aprila 1936. godine za vreme studentskog štrajka, dok je prva osoba sahranjena u grobnicama Aleje zaslužnih građana bio Branko Jevremović, sudija Ustavnog suda Jugoslavije.

ODBIJEN PREDLOG DA MILOŠEVIĆ BUDE SAHRANJEN U ALEJI

Kada je Slobodan Milošević umro, odbijen je predlog da se on sahrani u Aleji zaslužnih građana. Nenad Bogdanović, tadašnji gradonačelnik Beograda, nije dao dozvolu i saglasnost za to.

Grob Slobodana Miloševića/ Foto: Marko Todorović

Takođe, mnoge porodice su odbile da njihovi voljeni budu sahranjeni u Aleji velikana, pa tamo danas nema nekih velikih imena poput Miodraga Petrovića Čkalje. Razlog za ovo uglavnom je bio isti - nisu želeli da njihovi najbliži počivaju sa još nekoliko nepoznatih pokojnika u grobu.

NE ZNA SE KO JE S KIM U GROBU

Aleja je osnovana 1965. godine i od tada su sve zajedničke grobnice. Postoje i one u kojima je sahranjeno i po šest ljudi, koji se čak nisu međusobno znali, niti su bili iz sličnih profesija.

Jedini koji su sahranjeni sami, tačnije oni koji ne dele mesto ni sa kim su osmoro ljudi, od kojih su neki Zoran Đinđić, Slobodan Rakitić, Nenad Bogdanović, Milorad Pavić, Mića Orlović...

Grob Zorana Đinđića/ Foto: Tanjug/Rade Prelić

Neke grobnice u Aleji načinjene su za po dvoje, pa tako legendarna glumica Ružica Sokić deli grobnicu sa vajarkom Olgom Jevrić, slikarka Olja Ivanjicki sa teniskim trenerom Jelenom Genčić, a zajedno su sahranjeni i glumci Miloš Žutić i Ljuba Tadić. Ipak, postoje i one grobnice koje imaju mnogo više ljudi, pa glumac Mija Aleksić deli grobno mesto sa još četvoro manje poznatih ljudi.

Glumica Radmila Savićević sahranjena je sa suprugom Božom Savićevićem i troje nepoznatih. Bata Paskaljević sa četvoro nepoznatih. Nikola Simić sahranjen je sa Ivom Eterovićem fotografom i još dvoje ljudi, dok su Olivera Marković i Petar Kralj zajedno sa još nekoliko njih. Pevač Cune Gojković sahranjen je zajedno sa Batom Živojinovićem, dok su pored njih Manda i Dragan Nikolić za sada "samci", ali i to će se jednog dana, nažalost popuniti.

Zajednički grob velikog glumca i velikog pevača/ Foto: Milena Đorđević

U Aleji velikana, između ostalih, sahranjeni su:

- Miloš Vasić, general, ministar Vojske i Mornarice, autor čina „Vojvoda“,

- Petar Kočić, književnik i narodni tribun,

- Milan Kujundžić-Aberdar, filozof i dobrotvor ,

- Jovan Cvijić, naučnik

- Ilija Milosavljević-Kolarac, dobrotvor

- Velimir Mihailo Teodorović, dobrotvor, sin kneza Mihaila Obrenovića

- Jovan Popović, književnik

- Branislav Kojić, arhitekta, autor paviljona Cvijeta Zuzorić,

- Kornelije Stanković, kompozitor

- Milan Pribićević, političar

- Milunka Savić, srpska heroina

U Aleji zaslužnih građana, između ostalih, sahranjeni su:

- Zoran Đinđić,

- Oliver Ivanović,

- Slobodan Jovanović,

- Danilo Kiš,

- Miloš Crnjanski,

- Ivo Andrić,

- Mira Alečković,

- Borislav Pekić,

- Branko Ćopić,

- Brana Crnčević,

- Momo Kapor,

- Stevo Žigon,

- Rahela Ferari,

- Bata Živojinović,

- Dragan Nikolić,

- Ružica Sokić,

- Zoran Radmilović,

- Mija Aleksić,

- Bora Todorović,

- Petar Kralj,

- Olivera Marković,

- Radmila Savićević,

- Milić od Mačve,

- Olja Ivanjicki,

- Paja Jovanović,

- Petar Lubarda,

- Artur Takač,

- Radivoje Korać,

- Rajko Žižić

- Nebojša Glogovac

VIDEO: Kralj je otpevao "Žal", pao u sevdah, udario se pesnicom po srcu, a onda je otišao u legendu

(Lj. Račić)