Piramide u Gizi jesu najpoznatije, ali ne i najstarije. Čuveni arheolog dr Zahi Havas na predavanjima u Beogradu ekskluzivno otkriva najveće tajne egipatskog peska
U beogradskom Madlenijanumu 7. i 8. decembra dr Zahi Havas će govoriti o najnovijim otkrićima nekropole u Sakari, kao i drugim iskopinama koje donose važne odgovore
Veliko antičko groblje Sakara, 30 kilometara južno od Kaira, čuva najstariju stojeću stepenastu piramidu na svetu. Sakara je bila važan kompleks za manje pogrebe sve do ptolemejskih i rimskih vremena, a stepenasta piramida koju je kralj Imhotep sagradio za kralja Džosera (oko 2667–2648. g. p. n. e.) u Sakari najstarija je potpuno očuvana kamena zgrada u istoriji.
Sakara čuva i piramidu Unasa, faraona iz Pete dinastije, u kojoj su najraniji poznati primeri piramidskih tekstova, natpisa-uputstava za zagrobni život, a autentičan spomenik Sakare je i Serapeum – galerija grobova izdubljenih u steni, u kojima su počivala mumificirana tela Apisovih bikova. Takozvane mastaba grobnice, plemičke grobnice u obliku zaobljene piramide još su jedna specifičnost drevne nektopole.
Uz Džoserovu piramidu postoji još 16 piramida, a najnovija iskopavanja donose sve više otkrića. O pronalasku novih grobnica u drevnoj nekropoli i o blagu koje su one krile dr Zahi Havas će govoriti na predavanjima 7. i 8. decembra u Operi i teatru Madlenijanum u Beogradu.
Tema predavanja biće i otkriće tajnih vrata unutar Velike piramide i oko Sfinge, otkriće mumije kraljice Hatšepsut i mumija članova Tutankamonove porodice, misterija smrti Ramzesa III, dugogodišnja potraga za grobnicom kraljice Kleopatre i Marka Antonija.
Karte za predavanja su u prodaji preko mreže Eventim. Studenti mogu kupiti karte sa popustom od 20%, a više informacija dobiće na telefon 061/25-17-288. Eventim ne prodaje karte sa popustom.
(Telegraf.rs/ PR)