Dijana Budisavljević je spasila 15.336 srpske dece iz ustaških logora smrti, a sada dobija spomenik u Beogradu
Odbor će do kraja ove godine raspisati međunarodni konkurs za idejno rešenje spomenika
Spomenik Dijani Budisavljević biće postavljen na Savskom keju na levoj obali Save pored Spomenika žrtvama logora na Sajmištu, odlučeno je na sednici Odbora za podizanje tog spomenika.
Na sednici su donete odluke o podizanju spomenika i raspisivanju konkursa za idejno rešenje spomen obeležja Dijani Budisavljević.
Predsednik Odbora Goran Vesić izjavio je da će Odbor do kraja ove godine raspisati međunarodni konkurs za idejno rešenje spomenika.
- Očekujemo do sredine godine da imamo izabrano rešenje za spomenik kako bi ono bilo realizovano u drugoj polovini godine - rekao je Vesić.
On je podsetio da je Dijana Budisavljević tokom Drugog svetskog rata spasila 15.336 srpske dece iz ustaških logora smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
Prema dnevniku koji je vodila za vreme rata, rad na pomoći i spasavanju srpskih žena i dece iz logora je započela u drugoj polovini oktobra 1941. kada je saznala za veliku akciju pomoći koju je Jevrejska opština u Zagrebu organizovala za svoje zatočene članove.
Prema istom dnevniku, njena inicijativa u prvom trenutku nije naišla na pravi odziv, posebno iz straha od odmazde, ali se to kasnije promenilo. I pored mnogobrojnih teškoća na koje je nailazila, uspevala je da pronađe ljude koji su činili šta je bilo u njihovoj moći da prikupljena pomoć stigne u prave ruke.
Spasena deca su bila smeštena na razne načine. Deo njih je bio smešten po raznim hrvatskim porodicama, deo po objektima katoličke crkve, a deo po objektima koji su bili malo bolji od koncentracionih logora iz kojih su spasena.
Zbog opstrukcije i otvorenog negodovanja vlasti NDH, hrana i smeštaj su dobrim delom obezbeđeni privatnim dobrovoljnim prilozima građana. Interesantno je da je Pavelić dozvoljavao da Zagrepčani udomljavaju logorašku decu samo pod uslovom da budu vaspitana u hrvatskom i ustaškom duhu, čime bi se zatro svaki trag o njihovom poreklu.
Mnoga deca odrasla su sa promenjenim identitetom i nikada nisu saznala istinu o svom poreklu, veri ili identitetu. Još u samom logoru decu su preoblačili u ustaške uniforme.
Da bi pomogla srpskoj deci i sama je mnogo rizikovala. Obilazeći logore zarazila se bolestima koje su harale i ubijale mališane. Preležala je tifus i doživela tri nervna sloma.
VIDEO: Deo hrvatske javnosti i posle toliko godina ne reaguje na ovakvo ponašanje ljudi koji glorifikuju ustaštvo
(Telegraf.rs)