Građani da ne brinu, stanovi će biti topli: Beoelektrane i još 60 toplana širom Srbije spremno za grejnu sezonu (FOTO)
Podzemno skladište gasa Banatski dvor je puno do vrha
"Beogradske elektrane" rade stabilno i spremne su za grejnu sezonu, istakli su ministar energetike Aleksandar Antić, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i predsednik skupštine grada Nikola Nikodijević, koji su jutros obišli ovo javno komunalno preduzeće.
Predstavnici republičke i gradske vlasti naveli su da je sve spremno za hladne dane i novu grejnu sezonu, kako na nivou Beograda tako i Srbije, te da elektrane rade sa obezbeđenim rezervama i bez dugovanja.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da su izvršeni remonti i realizovane pripreme, i dodao da će snabdevanje biti stabilno.
- To je značajno ne samo za Beograđane, već i za građane cele Srbije, jer su Beogradske elektrane jedna od najznačajnijih energetskih kompanija u Srbiji, kapitalno važna za energetsku stabilnost zemlje i posle EPS druga najveća kompanija. Ako oni rade dobro, to direktno smanjuje pritisak na energetski sistem i doprinosi njegovoj stabilnosti - rekao je Antić.
Ministar je istakao i da je na nivou cele Srbije 60 toplana u opštinama i gradovima spremno za hladne dane, te da je snabdevanje gasom u potpunosti uredno.
- Srbija ne duguje Gazpromu za isporučeni gas ni jedan dinar, euro, dolar. Podzemno skladište gasa Banatski dvor je puno do vrha, tu je 450 miliona metara kubnih gasa, a zalihe ostalih energenata takođe na zadovoljavajućem nivou - naveo je on.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da grejna sezona funkcioniše još od 15. oktobra, da "Beogradske elektrane" greju oko 310.000 stanova u prestonici, što je polovina svih stanova i kuća koje postoje.
- To je nekih 17 miliona kvadrata stambenog prostora i više od četiri miliona kvadrata poslovnog prostora. Na 310.000 korisnika imali smo do sada 307,308 žalbi što govori da je sistem dobro funkcionisao, a dežurne ekipe su spremne da sve kvarove otklone. Snabdeveni smo svim energentima, trošimo 90 odsto gasa i 10 odsto uglja sa tendencijom da u potpunosti pređemo na gas - rekao je Vesić.
On je podsetio da će naredne godine početi izgradnja toplodalekovoda Obrenovac - Beograd, koji bi trebao da bude gotov 2021. godine.
- Zahvaljujući Vladi, predsedniku Vučiću i ministru Antiću koji su bili u Kini, počnjemo sa realizacijom ovog projekta koji će nam obezbediti da koristimo paru iz TENT-a i da smanjimo potrošnju gasa za trećinu, odnosno da ceo Novi Beograd i Zemun grejemo na paru - ističe zamenik gradonačelnika.
On je podvukao da Beogradske elektrane ne duguju nijedan dinar za gas, a da Grad ne duguje nijedan dinar Beogradskim elektranama.
- Podsetiću, da je 2013. godine Grad dugovao 3,5 milijarde dinara toplanama za subvencionisanje plaćanja grejanja, a same toplane su dugovale Srbijagasu tri milijarde dinara, to sada nije slučaj - rekao je on.
Upitan da li ne početku grejne sezone bilo ušteda i da li će se to odraziti na račune građana, Vesić kaže da nikakvih ušteda nije bilo, već da se grejalo u odnosu na vremenske prilike.
- Ako je temperatura 12 stepeni ili više duže od tri sata u kontinuitetu ne greje se, kada padne ispod 12 onda se greje, to je pravilo i po zakonu. U Beogradu je poslednji put grejanje poskupelo 2015. pre toga je Ðilas podigao cenu 2013. godine. Već tri godine se ne menja cena i neće se menjati naredne godine, znači četiri ili možda pet godina je cena ista - rekao je on.
Dodaje, da su pravila jednostavna i da sve zavisi od temperature, te da su cene utvrđene na skupštini Grada i ne mogu se povećavati i smanjivati "kao na pijaci".
Predsednik skupštine Grada Nikola Nikodijević rekao je da je Grad ove godine uložio dve milijarde dinara u remont mreže, tamo gde je ona bila najranjivija.
- Urađena je i rekonstrukcija i povećanje kapaciteta za magistralni toplovod Novi Beograd, tako da desno od autoputa možemo da vršimo gašenje individualnih kotlarnica, na Senjaku, partizanovom i zvezdinom stadionu, to je deo projekta da ugasimo sve individualne kotlarnice koje su najveći zagađivači u Beogradu - rekao je Nikodijević.
Beograd, dodao je, za razliku od ostatka Srbije može u slučaju nekih ekstremnih situacija da prelazimo sa jednog goriva na drugo, te da može da bude ispomoć drugim gradovima i njihovim sistemima.
On je apelovao i na građane Beograda da ne prepravljaju sami mrežu u svojim stanovima i ugrađuju radijatore, već da to rade u skladu sa stručnjacima iz elektrana budući da se najveći broj žalbi odnosio upravo na to.
(Telegraf.rs/Tanjug)