Počelo rušenje bespravnog objekta u Zemunu: Napuštena kuća sa magacinom predstavljala opasnost za decu (FOTO)
- Reč je o "bahatom" investitoru koji je koristio sve pravne mogućnosti u prethodnom periodu kako bi odložio uklanjanje objekta - poručila je gradska sekretarka za inspekcijske poslove Sonja Podunavac
Gradska građevinska inspekcija je danas u Zemunu započela rušenje bespravnog objekta od 2.000 kvadrata u Alaskoj ulici, u blizini Osnovne škole "Sonja Marinković".
Gradska sekretarka za inspekcijske poslove Sonja Podunavac je rekla da je to prvo javno rušenje nekog tako velikog objekta i najavila da će narednih dana biti nastavljeno sa uklanjanjem nelegalno izgrađenih objekata za koje je doneto rešenje o rušenju.
U Alaskoj ulici se ruši kuća zajedno sa magacinom, ukupne površine oko 2.000 kvadrata, nakon sudskog spora sa školom koji je trajao oko 15 godina.
Podunavac je rekla da je reč o "bahatom" investitoru koji je koristio sve pravne mogućnosti u prethodnom periodu kako bi odložio uklanjanje objekta.
U prethodnih sedam ili osam godina kuća sa magacinom je napuštena i ruinirana i predstavljala je opasnost za decu.
Ona je izrazila očekivanje da će izmene i dopune Zakona o ozakonjenju objekata i Zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, omogućiti lakše uklanjanje nelegalnih objekata i dodala da su gradske vlasti već donele veliki broj rešenja za rušenje.
- Potrebno je bilo da prođe 15 godina otkada je gradska građevinska inspekcija donela rešenje za uklanjanje. Očekujemo da će izmene Zakona o ozakonjenju objekata i Zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, omogućiti efikasnije delovanje inspekcije i kažnjavanje bahatih investitora. Da ne mora da prođe toliko vremena - poručila je ona.
Donošenjem tih zakona, biće nastavljeno uklanjanjem svih bespravnih objekata, s tim što će prioritet imati oni na javnim površinama koji ugrozavaju bezbednost građana i posebno dece, poručila je Podunavac.
- Imamo jako puno rešenja o rušenju. Do sada su investitori kada bi bili odbijeni u procesu ozakonjenja pokretali upravne sporove koji su dugo trajali. Ovo je bio taj slučaj. Žalio se na rešenje za ozakonjenju, pa je odbijen prvo od resornog ministarstva, zatim je pokrenuo u upravni spor i tek po pravnosnažnosti presude stekli su se uslovi za rušenje - navela je ona.
Podunavac kaže da se trenutno radi na formiranju jedinstvene službe i da će, kada budu prikupljeni svi podaci od opština, moći da iznese precizne informacije o broju rešenje za rušenje.
Direktor Osnovne škole "Sonja Marinković" Jasmina Filipović je objasnila da ta škola još krajem osamdesetih ili početkom devedestih godina dala u zakup deo zemljišta na kome se nalazila napuštena sportska hala.
Rekla je da nije bilo sredstava za njeno obnavljanje i da je onda tu "ušao čovek kao zakupac, ali nikakve obaveze prema školi nije izvršavao po pitanju zakupa".
Filipović je kazala da je počeo da gradi objekte na tom zemljištu i da je škola 2003. godine pokrenula postupak za povraćaj svoje imovine.
- U međuvremenu su ti objekti počeli da propadaju, jer ih niko nije koristio u prethodnih sedam ili osam godina. Pretvorili su se u stecište narkomana. Odnet je limeni krov, prozori i drugo. Mesto je postalo rujina - dodala je direktorka škole.
(Telegraf.rs/Tanjug)