Ograda smrti na Pančevcu vapi za rekonstrukcijom: Česte su nesreće na ovom mostu, a sve više njih ima fatalan ishod (VIDEO)

Pančevački most je jedini most na Dunavu u Srbiji koji nije srušen u toku NATO agresije 1999. godine

Oronula čelična konstrukcija, trula ograda i loše stanje staza samo su neki od problema jednog od najfrekventnijih beogradskih mostova - Pančevačkog mosta. "Pančevac" je već godinama zreo za obnovu, a svaka saobraćajna nesreća koja se desi na njemu dodatno otežava sveukupno stanje mosta.

Na žalost, takva jedna nesreća dogodila se i danas, kada je posle sudara dva automobila jedan od njih probio zaštitnu ogradu i sleteo sa mosta na zemlju. U ovoj nesrećiživot su izgubili jedna žena i jedan muškarac.

Žena poginula u teškoj nesreći na Pančevcu: Automobil probio ogradu i sleteo sa mosta

Pančevački most svakodnevno trpi teret brojnih kamiona, autobusa, automobila, vozova.

Žitelji palilulskih naselja, ali i ostali Beograđani, biciklisti i vozači godinama unazad objavljuju slike sa delovima ovog mosta na kojima se jasno vide brojna oštećenja i zapuštenost, a svaki prelazak mosta u ljudima stvara osećaj neprijatnosti.

Inače, prvobitni most sa lukovima na mestu današnjeg „Pančevca” podignut je 1935. i nazvan je po kralju Petru Drugom. Njegovu izgradnju započele su dve nemačke firme iz Berlina i Dortmunda, kao deo ratnih reparacija koje je Nemačka plaćala Srbiji posle Prvog svetskog rata.

Taj most otvorio je princ Pavle Karađorđević. U aprilu 1941. naša vojska ga je srušila kako bi usporila prodiranje okupatora. Nemci su ga obnovili, ali je opet oštećen 1944. u toku oslobađanja Beograda.

Renoviran most u saobraćaj je pušten novembra 1946. Nazvan je Most Crvene armije, ali je za Beograđane on uvek bio - Pančevački. Poslednja velika obnova urađena je 1965. godine.

Pančevački most je jedini most na Dunavu u Srbiji koji nije srušen u toku NATO agresije 1999. godine.

(G. A.)