U Beogradu se danas pravi drugačija pica i služi samo "srk kafa": Ugostiteljima stižu Italijani i ove stvari ne smeju da im posluže
U iščekivanju navijača ugostitelji samo trljaju ljude
Večeras se očekuje prava navala Italijana, navijača Napolija, tima koji će u 21h odmeriti snage sa "Zvezdom".
I dok se navijačke strasti ne uzburkaju do maksimuma, valja napuniti stomake, okrepiti se i upoznati Beograd. I to je ono što čekaju ugostitelji. Dok služe Beograđane koji opušteno pijuckaju piće, oni očekuju trenutak kada će morati da usluže vojsku navijača.
- Italijani ne vole picu sa kačkavaljem kao mi, oni stavljaju mocarelu. Tako da, danas ćete jesti picu sa mocarelom! Ne zamerite, gosti su gosti - u šali je govorio konobar jednog kafića u Knezu.
Da li će za kratko vreme, dok Italijani budu špartali centrom grada, naši ugostitelji uspeti da ih usluže po njihovim običajima, teško je pitanje. Ali, treba znati da, za razliku od nas, Italijani ne žure toliko sa hranom.
Na primer, na Siciliji kada naručite večeru, nemojte očekivati da ćete odmah utoliti i glad. Običaj je da vas konobar služi čitav sat pre nego što večera bude postavljena.
A kafa? Nemojte se iznenaditi ako danas ne dobijete ni mleko. Navijači će sigurno poželjeti da se razbude posle putovanja, pa će kao od šale da ispijaju espreso. I to bez mleka, na eks. Treba skuvati i poslužiti toliko crnih kafa. Ko će da stigne da se bakće sa mlekom i šlagom.
Zapravo, teško je ugoditi Italijanima, pasioniranim ljubiteljima kafe. Svaka regija ima svoje vrste kafe, nazive, arome...
Na primer, baš u Napulju se zaista pije izuzetno crni, kratak i jak espreso. On se pije zaista brzo, u par gutljaja i "s nogu". Ako hoćete da sednete, to u Italiji ponekad i više košta. Ako mislite da je kratki espreso najmanja moguća mera, varate se. Još "kraći" je ristreto. Za malo više kafe potrebno je naručiti "lungo" ili "amerikano".
U Milanu se pije "marokino", a on osim kafe sadrži i kakao. U Trstu se "espreso" nativa "nero", a za espreso sa malo penušavog mleka kaže se kapo.
Kafe s mlekom se piju samo pre podne, pa se nemojte čuditi ako vas neki Italijan sa podsmehom pogleda kada posle ručka ili večere naručite makijato.
Osim toga, Italijani nisu mnogo probirljivi gosti, pričaju konobari.
- Svako ima neke svoje zahteve, pa tako i Italijani, ali generalno, kao narod, dobro se snalaze sa našom poslugom. Svi oni piju i espreso i makijato, vole italijansku hranu kod nas, i nemaju nekih zamerki. Dovoljno je da čuju "Ćao, Ćao" i već sam ih kupila - priča konobarica iz poznatog lokala na Terazijama.
(M. Beljan)