Razbijamo najveću zabludu o bazenima: Šta to smrdi iz vode, nije hlor, a sami smo krivi?
Nemački naučnici ističu da hlor sam po sebi nije toliko štetan, ali da se prilikom mešanja sa znojem, urinom, bakterijama telesnim uljima razvija taj hemijski spoj koji stvara probleme. Dakle što jači miris to gore
Glavni zaštitnik od bakterija i infekcija koje možemo "pokupiti" na bazenima upravo je hlor. Sezona kupanja je otvorena, a kao i svake godine pitamo se koliko su čisti gradski bazeni na koje odlazimo. Uvek se potežu pitanja, koliko je hlora potrebno, da li on može da zameni menjanje vode, da li je štetan, da li je onaj jak miris koji osećamo znak da hlora ima previše?
Da bismo odgovorili na ova i mnoga druga pitanja, pozvali smo nekoliko beogradskih bazena.
Iz SC "Olimp-Zvezdara", za Telegraf kažu, da je kvalitet vode u tom bazenu na najvišem nivou.
- Vodi se svakodnevna evidencija očitavanja sa najsavremenijih uređaja za doziranje i to na svakih sat vremena u intervalu od 06:00 do 24:00 časa. Pored toga vodi se evidencija vrednosti hlora uzorkovane vode iz bazena hlorokomparatorom na svaka tri sata u istom vremenskom intervalu od 06:00 do 24:00 sata - rekao je biznis menadžer za sport, programe i rekreaciju, Boško Popović.
On je, takođe, dodao da je od Instituta za javno zdravlje "Olimp" dobio najvišu ocenu kada je reč o bakteriološkoj ispravnosti i celodnevnom nivou čistoće vode.
Hlor se koristi da bi bаktеriје nestale u bаzеnimа. Voda se smatra čistom i bezbednom za kupanje, kada je pH vrednost hlora u rasponu vrednosti su od 0,4 do 0,6 mg/l rezidualnog hlora, a dozvoljene količine su do 1 mg/l po važećem standardu.
Iako je reč o jakoj hemijskoj supstanci, nema razloga za brigu o štetnosti iste. Kako u nemačkoj Agenciji za zaštitu okoline tvrde, čak i osobe koje svakodnevno plivaju, pri čemu prosečno progutaju oko 100 mililitara hlorisane vode, ne moraju strahovati od negativnih posledica.
Na bazenu "Košutnjak" upravnik, Boban Kasum, ocenio je ispravnost vode kao izuzetno čistu i ispravnu, a kaže da se u njihovom bazenu hlor dozira 24 sata, sistemom kap po kap.
- Količina od 0,6 mg je garancija da u bazenu neće biti bakterija, a to što se kaže da "jako miriše" hlor, to nije miris ove supstance, već mešavina hlora i amonijaka. Dakle, naše izlučevine - objasnio je Kasum, koji na ovom bazenu radi već 30 godina.
Nemački naučnici ističu da hlor sam po sebi nije toliko štetan, ali da se prilikom mešanja sa znojem, urinom, bakterijama telesnim uljima razvija taj hemijski spoj koji stvara probleme. Dakle što jači miris to gore.
Zapravo, snažan miris koji ljudi uglavnom povezuju s bazenima uopšte ne dolazi od hlora. Miris uzrokuje azot trihlorid koji nastaje hemijskom reakcijom s hlorom. A za to smo uglavnom sami krivi.
Trihlorid može uzrokovati iritaciju očiju, nosa i grla. Zato je pre ulaska u bazen, kao i nakon izlaska, potrebno istuširati se kako bi se urea isprala s kože.
VIDEO: Kao u raju: Ova žena ima najlepši pogled sa terase
(S.Č.)