UPOZNAJTE BEOGRAD: Prošetajte Sajmištem, nadom u budućnost, centrom smrti i vilajetom zaborava (FOTO)

Prostor osmišljen za izgradnju ekonomskog čvorišta Kraljevine Jugoslavije, koji će je spojiti sa ostatkom Evrope, Sajmište je tokom Drugog svetskog rata bio jedan od najozloglašenijih fašističkih logora. Nakon rata, bilo je toliko prepušteno samo sebi, da je jedva obeleženo spomenikom 50 godina posle oslobođenja prestonice

Smešteno na obali Save i ušuškano u krošnjama drveća, Staro sajmište jedan je od najboljih svedoka o pomalo tužnoj sudbini čitave zemlje. Nastalo kao mesto koje treba da bude centar ekonomskog prosperiteta države, Staro sajmište godinama je bilo centar najvećeg stradanja Srba i Jevreja, da bi danas ostao napušten, jedva obeležen kao memorijalni centar.

EKONOMSKI CENTAR CELE KRALJEVINE

Davne 1923. godine, u tadašonjoj Kraljevini pojavila se inicijativa da se u Beogradu izgradi "jedan sajam međunarodnog karaktera, koji bi mogao da posluži kao novo stecište poslovnog sveta istoka i zapada". Namera je bila da se Beograd afirmiše kao poslovni centar Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Izgradnja Sajma je, prema rečima predsednika Društva za priređivanje sajma i izložbi Milana Stojanovića, trebalo da predstavlja prekretnicu u istoriji Beograda - glavni grad "velike i moćne Kraljevine Jugoslavije", koji je bio "mučenički u prošlosti", izgradnjom sajmišta pohitaće ka svetlijoj budućnosti, koju će obeležiti ekonomski razvoj i prosperitet.