Možda ste i sami šetali preko dvorca najvećeg srpskog viteza: Njegovi ostaci su otkriveni na Kalemegdanu (FOTO) (VIDEO)
Kalemegdan krije mnoge tajne, ali svaka rekonstrukcija donese neka nova saznanja zbog kojih svi zaneme
Kalemegdan je svedok mnogih priča, događaja i istorijskih dešavanjima. Kada i zidovi mogli da govore, Kalemegdan bi ispisao čitave tomove knjiga... Na svakom koraku je mnoštvo istorije, ostataka civilizacija, znamenitosti koje "čuče" skrivene, mnoge od njih zatrpane, jer trenutno nema uslova za njihovo iskopavanje... Nedavna rekonstrukcija česme Mehmed Paše Sokolovića otkrila je pravo blago.
- Česma Mehmed Paše Sokolovića na Kalemegdanu je jedan od dva njegova objekta sačuvana do danas - drugi je most na Drini u Višegradu. Ova česma pokazuje koliko smo proteklih godina uradili na rekonstrukciji istorijskih objekata i objekata kulture od značaja na Kalemegdanskoj tvrđavi.
- Vraćen je originalni izgled česme, a prilikom rekonstrukcije otkrili su deo rimskog zida za koji se ranije nije znalo a koji je sada sačuvan. Sa druge strane je jedan od najstarijih dudova u Beogradu. Na ovaj način smo pokazali da možemo da brinemo o Kalemegdanu - kaže za Telegraf.rs gradski menadžer Goran Vesić.
Vremenom će se deo po deo, objekat po objekat, obnoviti ceo Kalemegdan. Posebnu draž prilikom ove rekonstrukcije priči daje i otkriće zamka Despota Stefana Lazarevića, a to će biti posebna atrakcija.
- Damad Ali-pašino turbe takođe je obnovljeno. Ovo pokazuje svo bogatstvo naše tvrđave: srpski deo, turski, austrijski... Tu se vidi deo istorije svih koji su osvajali tvrđavu. Sve to pokazuje koliko je bogata i velika beogradska tvrđava za našu istoriju - istakao je Vesić.
On je otkrio da je u planu restauracija Sahat kule, kao i bedema grada Despota Stefana Lazarevića, kao i njegovog zamka.
- Sahat kapija i kula nastale se u periodu austro-turske rekonstruckije beogradske tvrđave, od 1690. do 1750. godine. Na ovom prostoru jasno se može uočiti nekoliko elemenata austrijske i turske rekonstrukcije tvrđave.
- Ono što malo posetilaca zna jeste da se na ovom prostoru nalaze i ostaci južne kapije Despota Stefana Lazarevića, koja je sada u lošem stanju, ali se nadamo da će u budućnosti biti rekonstruisana i obnovljena - kazala je Olivera Vučković, v.d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
(Telegraf.rs)