Otvoren prvi Prajd info centar u Beogradu!

Predstavnica Udruženja "Da se zna" Dragoslava Barzut kaže da je Info centar način za približavanje LGBT zajednice javnosti

Prvi Prajd info centar otvoren je danas u Beogradu i radiće do 25. septembra svakog radnog dana od 10 do 22 časova. Svi koji dođu u centar moći će da se informišu o istoriji pokreta, stanju ljudskih prava i egzistenciji LGBT osoba u Srbiji.

BBC objavio prilog o "homofobiji u Srbiji": Evo šta ih je navelo na to

Programski direktor "Civil Rights Defenders" za Zapadni Balkan, Goran Miletić rekao je da je ovo istorijski korak za Srbiju, da se u jednom prostoru nađu sve informacije koje pružaju LGBT organizacije.

- Očekujemo da se konačno iz skrivanja i izlaska na ulicu par puta godišnje pređe na nešto što je permanentno i što je bez skrivanja. Verujemo da su Beograd i Srbija spremni na to - rekao je Miletić za Tanjug.

Ističe, da je bezbednost i dalje problem zajednice, kao i nasilje i diskriminacija.

- Sve što podseća na ovu zajednicu može da izazove bezbednosne probleme. Mi na najbolji mogući način sarađujemo sa policijom, u centru postoji privatno obezbeđenje, kamere i sve što možemo da uradimo da predupredimo incidente mi smo uradili - naveo je Miletić.

On dodaje da su incidenti mogući nevezano za Prajd info centar, kao i da se nada da neće biti nikakvih incidenata za mesec dana koliko će centar raditi i da je Beograd zreo da postane otvoren i liberalan grad.

- Info centar je važan pre svega za Nedelju ponosa, od 11. do 17. septembra, a 17. septembra će biti održana šetnja koja kreće u 12 sati sa Cvetnog trga i ide do Trga republike. Posle toga će centar raditi još nekih sedam dana, jer finansijski nije moguće da radi duže - zaključuje Miletić.

Predstavnica Udruženja "Da se zna" Dragoslava Barzut kaže da je Info centar način za približavanja LGBT zajednice javnosti.

- Svako može da dođe da se informiše o stanju ljudskih prava u Srbiji, uvek će neko biti tu da odgovori na sva pitanja i ovo nečin integracije u šire društvo. Ovde može da se informiše o istoriji pokreta, kako se odvijala borba i koliko se toga promenilo do danas, od trenutka kada je homoseksualnost bila kriminalizovana do devedetih pa na ovamo - rekla je Barzut za Tanjug.

Ona je istakla da će centar raditi od 10 do 22 časova svakog radnog dana i da će svi koji dođu moći da se upoznaju sa egzistencijom lezbejki, gej, trans osoba u Srbiji.

- Ovde će se deliti brošure i materijale koji će pomoći da se smanji distanca i predrasude kako bi svi živeli u toleranciji i poštovanju - zaključila je Barzut.

(Telegraf.rs/Tanjug)