Tigrovi u beogradskom ZOO vrtu prognoziraju vreme, evo kako!

Vrućinu u zoološkom vrtu najteže podnose tigrovi, lavovi, nilski konji i slon, ali za njih su smislili posebna osveženja

Foto: Tanjug/AP

Životinjsko carstvo u srcu Beograda ima svoje lične meteorologe, a to su tigrica Artemis i tapiri, koje čuvari i hranioci zoološkog vrta kada ranom zorom zateknu u njihovim bazenima, odmah znaju da će dan biti sa visokim temperaturama.

I oni se tope od vrućine: Pogledajte kako se rashlađuju životinje u zoološkim vrtovima širom sveta

Tako da ako ne verujete vremenskoj prognozi, pravac u zoološki vrt do tigrova i tapira, da se raspitate kakvi dani nam predstoje.

Veterinar, Jozef Ezveđ, sproveo nas je kroz ceo zoološki vrt i objasnio i pokazivao nam kako se životinje ponašaju i rashlađuju tokom ovih tropskih dana.

- Mi se trudimo da svakoj životinji priuštimo neku vrstu hlada, bilo da je to nadstrešnica, drvo, bazen ili potočić, jer uz vodu stvara se mikro klima, a samim tim temperatura je niža za par stepeni

- Sve životinje zahtevaju hlad, jer i životinje iz tropskih predela izbegavaju sunce u svom prirodnom okruženju, kao što su to kenguri i lavovi, mada životinje sa većih nadmorskih visina mnogo teže podnose vrućine, a to su lame, irvasi, artički vukovi i beli medved – kaže za Ezveđ.

Vrućinu u zoološkom vrtu najteže podnose tigrovi, lavovi, nilski konji i slon, ali za njih su smislili posebna osveženja, a neki od tih trikova bi i ljudima dobrodošli.

Pre svega, najbitnija je ishrana, koja mora biti obogaćena vitaminima, potrebno je dosta svežeg voća i povrća.

Nilski konj pored svoje redovne ishrane dobija dnevno i do 15 kilograma svežeg kupusa zbog vitamina, a pored toga dosta voća, jabuka, pomorandži, dinje, tikvice, ali i 12 kilograma lubenice.

Isto kao i slonica Tvigi, koja pojede dnevno oko 150 kilograma sena, a pored toga još banane, citrusno voće, limun, narandže, grejp.

Poseban vid rashlađivanja imaju medvedi, takozvanu ledenu poslasticu. U velike posude, veterinar ubacuje lubenice, breskve, dinje, jabuke, paradajz i po koju ribu, dospe vodu i sve to kad se zamrzne, bude u kockama leda i tako daje medvedima, kojima to služi i za igru i za osveženje.

Tigrovi i lavovi su posebno osetljivi na direktno izlaganje jakom suncu, zato velike mačke imaju bazen i potok, a tigrovi pogotovo vole vodu i uživaju u plivanju, i zato kada osete da će dan biti topao, od samog jutra se rashlađuju.

- Ovih dana kad dođem na posao, oko šest ujutru vidim da su tigrovi i tapiri u bazenima, samo im glava viri, već znam da je to najava paklenih temperatura. Oni su naši interni meteorolozi - kaže Ezveđ.

Životinje su sklone sunčanici, čak i više nego ljudi i tada su prilično malaksave i upravo zbog toga se zaposleni trude da ih rashlađuju kupanjem i više puta na dan.

Ptice kupaju jednom dnevno, dok slonica Tvigi voli da bude okupana bar dva do tri puta na dan. Tapiri, imaju svoj bazen, iz kog nisu izlazili svo vreme dok smo bili u poseti i time su nam najvali predstojeće vrućine.

-Za nilskog konja i za slona pravim posebne rastvore, kojim ih prskam, jer oni imaju izuzetno osetljivu kožu,bez obzira što su debelokošci, koža im se lako isuši i puca. U vodu sipam maslinovo ulje,rastvor vitamina a,d,e i na taj način stvara se tanak sloj na koži koji je hidrira i čuva od UV zračenja.

- To je inače jako dobra receptura i za ljudsku kožu, prirodno i efikasno. Takođe, ove životinje vole da se valjaju u blatu, jer ih to rashlađuje i čuva od sunca ali i od insekata. To su njihove kreme sa zaštitnim faktorima - našalio se Ezveđ.

(Telegraf.rs/Alo.rs)