Beograđani, pogledajte u nebo, svašta možete videti: Retke ptice naselile blokove (FOTO)
Prisustvo ptica grabljivica je znak da živimo u relativno nezagađenoj sredini
Mali broj Beograđana zna da se u Beogradu gnezde dve vrste sokolova. A za lokaciju svojih "kuća" uglavnom biraju naše terase, baš kao i ovi preslatki primerci uslikani u blokovima na Novom Beogradu.
Beogradu preti najezda zmija: Ovi delovi grada su najugroženiji, a EVO ŠTA IH PRIVLAČI
Sve manje dostupne hrane u prirodi nateralo je ove vrste da dođu i prilagode se na gradove. Beograd je stecište dve vrste sokolova: sivog sokola koji je mesto našao i na ruci Pobednika, i vetruške. Dok veliki broj vrsta izumire, ove dve vrste prilagodili su se na beogradsku gužvu i prihvatili da dele životni prostor sa nama.
Tokom dve decenije praćenja na urbanoj i suburbanoj površini od 108 km2 zabeleženo je oko 300 gnezda vetruške u Beogradu. Broj aktivnih parova varira između 130 i 180 u zavisnosti od godine.
Sokolovi ne prave gnezda već se gnezde u rupama na fasadama, u betonskim žardinjerama i ventilacionim cevima. Gnežđenje počinje krajem aprila, a jaja legu sve do juna.
U pojedinim delovima grada nisu zabeležena gnezda, dok se na pojedinim soliterima na Vidikovcu, Zemunu i blokovima Novog Beograda gnezde u grupama koje broje i do 9 parova razdvojenih samo spratovima.
Vetruške godišnje pojedu do 13 tona glodara i guštera u Beogradu. Ostavljanjem prostora za smeštaj gnezda pri projektovanju solitera omogućilo bi se da ovi čistači revnosnije čiste Beograd.
Prisustvo ptica grabljivica je znak da živimo u relativno nezagađenoj sredini.
Mogu praviti probleme prodornim kliktanjem kojim se pozdravljaju, a koje budi građane u samo svitanje. Ako želimo da sačuvamo raznovrsnost života treba da prihvatimo da i drugi dele životni prostor sa nama.