TELEGRAF SAVETUJE: Uživajte na vodi bez rizika po život! (FOTO)
Od početka letnje sezone spasilačke ekipe na Adi Ciganliji intervenisale su čak 27 puta, i to zbog kršenja pravila ponašanja na kupalištu. Najpopularniji "vidovi zabave", koji su ujedno i najopasniji, jesu preplivavanje jezera, kupanje u nedozvoljenim zonama i plivanje pod dejstvom alkohola
Ionako pune, stranice crne hronike tokom leta karakteriše jedna pojava: utapanje mladih u jezerima i na kupalištima po čitavoj Srbiji. Sahranu tinejdžera koji su iz kuće izašli da se rashlade i provedu prijatno popodne, a vraćeni su u kovčezima, videlo je bar svako drugo srpsko selo ili varoš.
Tako je Varvarin 2. jula izgubio Dejana (29), Kovilovo je ostalo bez Nemanje (13), Veliki Laol se oprostio od Mirka (14), Veliko Gradište i dalje tuguje za Mariom (23) a Pavliš se sa neizmernom tugom oprostio od sestara Miljane (16) i Anđele (14).
U svetlu ove mračne statistike, kao i podataka da su spasioci na Adi Ciganliji u Beogradu od početka letnje sezone morali da reaguju čak 27 puta, Telegraf.rs je za vas napravio uputstvo kako da se ponašate na kupalištu i kako da reagujete u slučaju eventualne nevolje u vodi.
KUPAJTE SE ISKLJUČIVO TAMO GDE JE KUPANJE DOZVOLJENO!
Incidentne situacije, u kojima moraju da reaguju spasioci, nastaju zbog nepoštovanja pravila ponašanja na kupalištu. Kako za Telegraf kaže izvršni direktor Javnog preduzeća "Ada Ciganlija" Milan Ilić, najčešće kršenje pravila ponašanja na kupalištu odnosi se na boravak kupača u zonama u kojima je kupanje zabranjeno.
- Takve zone nalaze se na početku jezera u reonu gejzira, kod sudijskog tornja i tribina, kao i u zoni žičare za skijanje na vodi. Kupanje u ovim zonama je izuzetno nebezbedno usled nepostojanja postepenog ulaska u vodu, što kupačima otežava mogućnost da adekvatno procene sve opasnosti koje ih vrebaju - dubinu jezera i udaljenost od obale - objašnjava Ilić.
Ako se, ipak, kupate na ovim mestima, treba da znate za još jedan faktor rizika: usled konfiguracije terena i samih njihovih lokacija, ovde je uveliko otežan prilaz ekipama medicinske pomoći, kao i spasilačkoj službi.