Raseljenima iz Hrvatske i BiH biće dodeljeno 49 montažnih kuća, gradi se i 235 stanova u Beogradu (FOTO)
Na teritoriji Beograda boravi 9.098 izbeglica i 58.220 interno raseljenih
Ugovori za dodelu 49 montažnih kuća iz Regionalnog stambenog programa izbeglicama i raseljenima iz Hrvatske i BiH koji žive na teritoriji grada Beograda svečano su uručeni danas, a ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je da se na realizaciji tog programa u Srbiji radi "punom parom".
- Da podsetim da se u okviru ovog potprojekta, ukupne vrednosti više od 13, 5 miliona evra, već gradi 235 stanova u Ovči, četiri zgrade započeli smo da gradimo septembra prošle i očekuje se da budu završene do kraja ove godine. Takođe, 303 izabrane porodice dobiće građevinski materijal za popravku i adaptaciju svojih započetih kuća, a kupili smo 69 seoskih domaćinstava, a sada su na red došle i montažne kuće - rekao je Dačić.
On je naglasio da je tim sredstvima obezbeđeno da 656 izbegličkih porodica reši svoje stambeno pitanje, kao i da su montažne kuće verovatno najlepši vid stambenog zbrinjavanja izbeglica u okviru RSP-a, jer, kako kaže, korisnicima se gradi kuća na njihovom placu gde su odabrali da žive.
- Realizacija programa je dug proces, ne uvek lak, ali verujem da smo uspeli u krajnjem cilju da vam ulijemo veru u sigurnu budućnost i da pokažemo da niste zaboravljeni i da ste važan deo društva - rekao je Dačić.
Podvukao je da se ne radi o kreditnim sredstvima, već o bespovratnim donacijama i da će izgrađeni objekti ostati našoj zemlji, odnosno onima koji će to dobiti i posebno naglasio da to nema veze sa migrantskom krizom.
- Razne manipulacije postoje, migranti su potpuno odvojeno pitanje, ovde je reč o našim ljudima, koji su morali da napuste svoje domove, proterani, koji su preživeli nasilje, ostali bez imovine, ali i velika većina i bez svojih najbližih, i Srbija ima obavezu da to pitanje reši - smatra Dačić.
Prema njegovim rečima, RSP je regionalni program, dogovoren u Sarajevu, a u cilju da se u četiri države, u Crnoj Gori, Hrvatskoj, BiH i Srbiji reši pitanje izbeglih, odnosno da se reše svi slučajevi i zatvori to pitanje.
- Srbija nažalost ima najveći broj izbeglica i zato će najveći deo tih sredstava doći u Srbiju. Deo tih sredstava, oko 100 miliona evra, već je u funkciji ovde, a ja sam predstavnik u upravnom odboru Fonda RSP u ime Srbije, jer su tu bili ministri spoljnih poslova iz drugih zemalja - rekao je Dačić.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali kaže da se ovim ispravlja velika nepravda koja traje više od dve decenije, i da je to jedan od najvećih uspeha gradske administracije, jer je samo pre dve godine grad potpisao ugovor sa KIRS-om.
- Po prvi put bavimo se ovim na način na koji treba da se bavi, kako bismo pokazali brigu i da ljudi konačno dobiju krov nad glavom. Ovo je samo deo projekta koji radimo zajedno sa vladom, a koji se odnosi na to da svi izbegli dobiju konačno krov nad glavom - rekao je Mali.
Regionalni projekat stambenog zbrinjavanja (RSP) zajednički je višegodišnji program čiji je cilj zbrinjavanje oko 27.000 porodica u regionu, dok će sprovođenjem tog programa u Srbiji stambeno rešenje dobiti oko 16.780 najugroženijih porodica. Fondom RSP upravlja Razvojna banka Saveta Evrope. Prema podacima KIRS-a od 19. juna 2015, na teritoriji Beograda boravi 9.098 izbeglica i 58.220 interno raseljenih.
(Telegraf.rs / Tanjug)