Snimak koji ledi krv u žilama: Radnik u Beogradu bez šlema i zaštitne ograde baca šut sa 7. sprata! (VIDEO)

- Naš inspektor je odmah otišao da izvrši inspekcijski nadzor u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu - rekli su iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja

Na gradilištu u bloku 72 na Novom Beogradu zabeležen je snimak, koji je postavljen na Fejsbuku 20. februara, na kom se vidi kako radnik ne poštuje pravila o bezbednosti na radu, posle čega ne treba da nas iznenadi vest poput one od prekjuče da je građevinski radnik poginuo od strujnog udara na građevini.

TRAGEDIJA: Poginuo radnik na gradilištu u Zemunu

Takođe, u ovom video-prilogu vidi se kako građani koji žive u blizini mesta na kojem se izvode radovi ne samo da nemaju mira od buke, već ih i zasipaju peskom i šutom sa sedmog sprata.

- Prva stvar, nema nikakve zaštite! Čovek lako može da bude povučen i da padne. Druga stvar, stvara se oblak prašine koji prekriva sve okolne automobile, a o sušenju veša na terasi niko ne pomišlja. Svi se prave ludi. Radnicima se skreće pažnja, ali ni ne pomišljaju da prestanu sa tim - napisao nam je verni čitalac.

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja rekli su da su njihovi inspektori više puta vršili redovne i vanredne inspekcijske nadzore na navedenom gradilištu.

- Odmah po prijemu snimka sa ovog gradilišta, nadležni inspektor rada je upućen da izvrši inspekcijski nadzor u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu. Tom prilikom su na gradilištu zatekli ukupno 44 zaposlena, iz privrednog društva „SET“ d.o.o. sa sedištem u Šapcu, u svojstvu izvođača radova, kao i zaposlene u društvima „TRIOLUX“ d.o.o. i „MK ELEKTRO“ d.o.o., obe sa sedištem u Šapcu, u svojstvu podizvođača radova - objasnili su oni.

Tom prilikom su, prema njihovim rečima, utvrđene male nepravilnosti i rešenjem im je naloženo da urede gradilište, uklone rasuti materijal, a metalnu cevnu skelu dovedu u ispravno stanje.

- Slučaj iz navedenog primera je individualno ponašanje pojedinaca i predstavlja kršenja radne discipline, te su u konkretnom slučaju neposredno odgovorni preduzeli odgovarajuće mere - rekli su iz ministarstva i naglasili da u slučaju da se prilikom organizovanja rada i radnog procesa ne obezbede preventivne mere radi zaštite života i zdravlja zaposlenih,

Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu je za poslodavca sa svojstvom pravnog lica propisana je novčana kazna od 800.000 do 1.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom svojstvu od 40.000 do 50.000 dinara, dok je za preduzetnika propisana novčana kazna od 400.000 do 500.000 dinara.

Direktor SET d.o.o. Živko Srećković rekao je za Telegraf da njihova firma insistira na bezbednosti.

- Ovo je veliko gradilište, velika zgrada, i obiman posao. Mi imamo petoro ljudi koji vode gradilište, ali nije mogiuće da u svakoj sekundi na svakom spratu vode računa o tome da neko ne napravi propust. Borimo se protiv toga svim silama, čak smo pre desetak godina kada su šlemovi postali obavezan deo opreme terali inspektore da dodatno zaplaše radnike kako se ne bi desilo da ih neko slučajno zaboravi - rekao je Srećković i naglasio da će zaposleni snositi posledice za svoje postupke.

Video pogledajte ovde:

(S.I. s.ilic@telegraf.rs)