Obeleženo 98 godina od oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu!
Gradski menadžer je podsetio na činjenice koje govore da je Beograd tokom svoje istorije bio deo 155 ratova, a da je 44 puta delimično ili potpuno razaran
Gradski menadžer Goran Vesić položio je danas, povodom 98. godišnjice oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu, venac na Spomen-kosturnicu branilaca Beograda 1915. godine. Poštovanje oslobodiocima odali su i članovi Društva za negovanje tradicija Srbije do 1918. godine i Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine.
Vesić je naglasio da je oslobođenje Beograda predstavljalo herojski čin srpske vojske, koja je put od 800 kilometara, od proboja Solunskog fronta do Beograda, prešla za nešto manje od dva meseca.
– Vojnici srpske vojske su toliko žurili da oslobode svoju zemlju da su savezničke trupe, koje su bile logistika, ostavile čak 200 kilometara iza sebe. Oslobođenjem Beograda komandovao je vojvoda Petar Bojović, a u Beograd su ušle Drinska, Moravska i Dunavska divizija, i to je jedan od najsvetlijih trenutaka u istoriji Beograda – istakao je Vesić.
Gradski menadžer je podsetio na činjenice koje govore da je Beograd tokom svoje istorije bio deo 155 ratova, a da je 44 puta delimično ili potpuno razaran.
– Malo je gradova u svetu koji su preživeli tolike patnje i pobeda u Prvom svetskom ratu trebalo je da bude poslednja, ali nažalost dogodio se i Drugi svetski rat. Zato slobodu dugujemo i onima koji su ga oslobodili 1944, ali i onima koji su to učinili 1918. godine. U toj epopeji, u kojoj su date žrtve od kojih se do danas nismo oporavili, Srbija se upisala u red najslavnijih država sveta jer smo se borili rame uz rame sa saveznicima u ratovima koje nismo tražili – kazao je gradski menadžer.
Na današnji dan treba da se setimo svih naših žrtava u Prvom svetskom ratu, jer u njemu nisu ginuli samo vojnici, podsetio je Goran Vesić.
– Austrougarska je prema srpskom civilnom stanovništvu sprovodila politiku genocida. Na teritoriji cele naše zemlje, a posebno u Mačvi, dogodili su se strašni zločini i nije bilo naroda koji je u tom ratu tretiran kao srpski, i to ne smemo da zaboravimo. Mi ćemo se kao Grad Beograd u budućnosti odužiti ljudima koji su učestvovali i vodili vojsku u Prvom svetskom ratu, kralju Aleksandru Karađorđeviću, koji u Beogradu nema ni spomenik ni ulicu i kroz takve gestove podsetiti ljude na istorijske događaje a generacije iza nas učiti da se ponose svetlim primerima iz svoje istorije – poručio je Goran Vesić.
Predsednik Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine pukovnik Ljubomir Marković podsetio je da je Beograd 1. novembra 1918. godine oslobodila Prva srpska armija. Ova armija je od 4. oktobra do 1. novembra oslobodila sve veće gradove u Srbiji, uključujući i Beograd, gde je provela nekoliko dana, da bi zatim nastavila ka severu, širokim frontom preko Save i Dunava. Već 9. novembra od austrougarske vojske oslobođen je i Novi Sad.
Na inicijativu Udruženja ratnika i tadašnje Uprave grada Beograda, Spomen- kosturnica na Novom groblju podignuta je 1931. godine. Njen autor je čuveni ruski arhitekta Roman Vershofskoj, a skulpture su delo vajara Živojina Lazića. U kosturnici su sahranjeni branioci Beograda poginuli 1915. i oslobodioci stradali u završnim borbama 1918. godine. Kosturnica ima dva nivoa, u prvom su sahranjena tela identifikovanih, a u drugom nepoznatih ratnika.
(Telegraf.rs)