"VODITE TU DŽUKELU IZ DVORIŠTA", vikao je učitelj dok su NEMCI I ŽANDARMI TUKLI RATKA, koga su posle OBESILI NA TERAZIJAMA!

Javna pogubljenja su poseban oblik smrtne kazne kojim se demonstrira moć države i njena odgovornost za sprovođenje pravde na osnovu zakona

Danas je tačno 75 godina od strašnog zločina u centru Beograda kada su na Terazijama obešeni petorica muškaraca, među kojima je bio i Ratko Jević iz Sopota, čija tužna životna priča slama i najtvrđa srca. Njegova tragedija počinje 3. avgusta kobne 1941. kada su partizani upali u policijsku stanicu i pozvali na ustanak.

DANAS SE SEĆAMO STRAŠNOG ZLOČINA U CENTRU BEOGRADA: Petorica rodoljuba obešeni na Terazijama 1941. godine

Dok je govor trajao, stigli su nemački vojnici u selo Stojnik i sukobili se, nakon čega su se partizani povukli. Nakon nekoliko dana Nemci su došli kod njega kući i celu porodicu držali na nišanu. Razne priče kruže i prerastaju u legendu o tome kako se predao, ali najpouzdanija je ona da je vojnike koji su došli da ga uhapse video, ali nije hteo da dovodi porodicu u opasnost, pa se mirno predao, piše Vreme.

OBESIĆE TE NA TERAZIJAMA ZBOG SRPSKIH ŽRTAVA: Mesić otkrio šta je rekao Miloševiću i kako mu je on odgovorio

Uhapsivši ga, sproveli su ga u kuću gde su mu našli i oduzeli nekoliko bombi koje je sakrio i konjički karabin sa municijom. Sumnjao je da ga je izdao komšija Milorad Ristić.

MISTERIJA U BEOGRADU: Na Vidikovcu pronađen zakopan bunker iz DRUGOG SVETSKOG RATA! (FOTO)

Odatle su ga odveli u školsko dvorište i tukli ga toliko da je jaukanje odjekivalo selom.

- Seoski učitelj Čeda Ljubičić je navodno apelovao na Nemce i žandarme rečima: "Vodite mi tu džukelu iz školskog dvorišta da mi ne plaši decu." Ratkova majka je išla da moli da ga ne biju. Nju su takođe pretukli, od čega se nikada nije oporavila. Umrla je godinu dana kasnije. Nemci i žandarmi su naredili Ratkovom rođaku Radojici Jeviću da dotera konjsku zapregu. Vezali su mu ruke za zadnji deo kola i tako ga sproveli do susednog sela Rogače, gde se nalazila policijska stanica - piše Ivan Jević i dodaje:

- Tog 17. avgusta 1941. godine u beogradskim novinama "Novo vreme" objavljen je naslov za koji se tvrdi da ga je upravnik Beograda Dragi Jovanović lično redigovao: "Javno pogubljenje komunističkih terorista u Beogradu." Ništa u ovom naslovu nije istina, sem da se desilo u Beogradu. Način na koji nije istinit je indikativan. Najpre, pogubljene nije bilo javno, petorica su pogubljena vatrenim oružjem u tajnosti u dvorištu Gestapoovog zatvora, a zatim su njihova tela obešena na Terazijama.

- Javna pogubljenja su poseban oblik smrtne kazne kojim se demonstrira moć države i njena odgovornost za sprovođenje pravde na osnovu zakona. U srednjem veku bila su česta pojava. Tada se fenomen države kakav danas imamo tek formirao i ovo eksplicitno pokazivanje njene vlasti nad telesnim integritetom građana je očigledno neka vrsta natkompenzacije za nesigurnost u pravo na tu vlast - zaključuje Jević.

(Telegraf.rs)