UNIVERZITET U BEOGRADU PORED HARVARDA I BERKLIJA: Oduševićete se na kom mestu na listi najboljih se našao!
Prošle godine Univerzitet u Beogradu našao se u grupi univerziteta koji zauzimaju pozicije izmedu 301. i 400. mesta, a ovogodišnji plasman je mnogo bolji
Univerzitet u Beogradu ove godine nalazi se među 300 najboljih svetskih univerziteta, rangiran između 201. i 300. mesta, što znači da je popravio plasman na prestižnoj Šangajskoj listi koja je objavljena jutros.
U ovoj zgradi je pre 20 godina POČEO DA ŽIVI INTERNET U SRBIJI!
Prošle godine Univerzitet u Beogradu našao se u grupi univerziteta koji zauzimaju pozicije izmedu 301. i 400. mesta.
Studenti Beogradskog univerziteta u finalu borbe za inženjerski vrh Evrope
Rektor Univerzieta u Beogradi Vladimir Bumbaširević rekao je Tanjugu da je očekivao da se univerzitet nađe na Šangajskoj listi i da je očekivao da zauzme poziciju kao i prošle godine.
ONI SU BLAGO SRBIJE: Proglašeni pobednici ''Srpske fizičke olimpijade''!
- Iznenađen sam što smo popravili plasman na prestižnoj Šangajskoj listi. Međutim, imali smo naučnika koji je bio među najcitiranijim u svojoj oblasti - matematici - rekao je Bumbaširević.
Među prvih deset univerziteta, na Šangajskoj listi koja je jutros objavljena, tradiocionalno nalaze se osam američkih i dva britanska univerziteta.
Prvi na listi je univerzitet Harvard, zatim slede Stanford, Berkli, Kembridž, MIT, Prinston, Oksford, Kalifornijski tehnološki institut, Kolumnija univerzitet, Univerzitet u Čikagu.
Pojašnjenja radi, univerziteti se rangiraju od prvog do 100. mesta, a potom se ostali svrstavaju u rangove koji obuhvataju po 100 mesta.
Univerzitet u Ljubljani i Univerzitet u Zagrebu, osim Univerziteta u Beogradu, jedini su iz regiona plasirani na ovoj listi i nalaze se između 401. i 500 mesta.
Univerzitet u Beogradu se prvi put našao na listi 2012. godine, kada je svrstan u grupu univerziteta koji zauzimaju izmedu 401. i 500. mesta.
Šangajska lista koju svake godine objavljuje univerzitet Ciao Tong iz Šangaja jedna je od najuticajnijih u svetu.
Ključni kriterijumi za rangiranje univerziteta su broj objavljenih naučnih radova u međunarodnim časopisima, citriranost, broj dobitnika Nobelovih nagrada i Fildsovih medalja koji su pohadali univerzitet ili na njemu rade.
Mada je "Šangajska lista" neformalna, stvar je prestiža biti na njoj, jer obuhvata samo dva odsto svetskih univerziteta.
(Telegraf.rs)