HAOS U BEOGRADSKIM DOMOVIMA ZDRAVLJA: Pacijenti zbog "umreženja" čekaju na lečenje

Iako zamišljen da smanji redove i čekanja za zakazivanje koje je, uglavnom, bilo na početku meseca, IZIS je već na početku primene pokazao mnogobrojne nedostatke i napravio totalnu zbrku u domovima zdravlja, ali i u bolnicama

U beogradskim domovima zdravlja i bolnicama trenutno je nemoguće zakazati pregled kod lekara specijaliste, upozoravaju iz Udruženja za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije.

Pacijenti su očajni, a lekari opšte medicine bespomoćni, jer nisu u mogućnosti da ih pošalju na pregled kod specijalista, što im je u opisu posla od 18. maja, kada je u beogradskim zdravstvenim ustanovama uveden integrisani zdravstveni informacioni sistem, prenose Večernje novosti.

Novi sistem zakazivanja pregleda kod specijaliste još nije zaživeo, a u domovima zdravlja vlada haos. Pacijenti trpe jer i dalje nisu međusobno povezane sve zdravstvene ustanove u prestonici.

Iako zamišljen da smanji redove i čekanja za zakazivanje koje je, uglavnom, bilo na početku meseca, IZIS je već na početku primene pokazao mnogobrojne nedostatke i napravio totalnu zbrku u domovima zdravlja, ali i u bolnicama.

Zato neki lekari i dalje daju papirne upute, ali se dešava da pacijente vrate iz bolnice, uz obrazloženje da je nemoguće više tako zakazivati preglede.

- Nastao je potpuni haos. Iako je reč o dobroj ideji, krenulo se dosta neozbiljno i pre nego što su se stekli uslovi. Pacijenti nam se stalno žale, a mi ne znamo kako da im pomognemo - kaže dr Milica Nikolić Urošević, predsednica Udruženja za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije za Večernje novosti.

Ona ističe da je veliki problem to što nisu umreženi svi domovi zdravlja i bolnice u Beogradu međusobno, iako zakon predviđa da "u sistemu" budu čak i privatne zdravstvene ustanove.

Zbog toga, lekar opšte medicine ne može da zna da li je pacijent bio na pregledu skenerom u nekoj privatnoj bolnici ili je posetio specijalistu u Urgentnom centru.

- Ne znamo da li će mu u toj zdravstvenoj ustanovi zakazati novi termin ili ponovo mora da dođe kod lekara opšte medicine. Pacijenti su nam se žalili da su ih vraćale medicinske sestre iz domova zdravlja i bolnica kada su dolazili sa pisanim uputima, uz obrazloženje da se ne može više tako zakazati pregled.

I u Kliničko-bolničkom centru "Zemun" kažu da ima problema u primeni novog sistema zakazivanja, ali da se polako uhodavaju. Ističu da ima dosta nerešenih stvari koje se moraju u hodu rešavati.

- U starom sistemu zakazivanja kolega je mogao da zameni kolegu u ambulanti, ukoliko je neko od njih morao na hitnu operaciju, bolestan je ili je na godišnjem odmoru - kaže prof. dr Dragoš Stojanović, direktor KBC "Zemun".

- Sada to nije moguće, jer se uput vezuje za ime lekara i aparat, a mi ne možemo biti prisutni 24 sata. Polako se uhodavamo i nadamo se da ćemo prevazići ove probleme - kažu iz KBC "Zemun".

On ističe da je prioritet zbrinjavanje pacijenata, pa u slučaju hitnih intervencija doktori neće moći da prime već zakazane pacijente.

(Telegraf.rs)