Vesić: Završena dva objekta za useljenje romskih porodica

U objekat u Mislođinu će biti useljene 32, a u Kamendinu devet romskih porodica

U Mislođinu i Kamendinu su završena dva objekta u koje će biti useljena ukupno 41 romska porodica, izjavio je danas gradski menadžer Goran Vesić.

- U objekat u Mislođinu će biti useljene 32, a u Kamendinu devet romskih porodica - rekao je Vesić Tanjugu, posle sednice Koordinacionog tela za praćenje realizacije akcionog plana za preseljenje stanovnika neformalnih naselja u nove stanove.

Podsetivši da je to zajednički projekat grada Beograda i Evropske unije koji je počeo 2013. godine, on je rekao da je njime obuhvaćeno ukupno 169 romskih porodica.

Kako je naveo, kada je formirana aktuelna gradska vlast, 2014. godine, EU je u jednom trenutku bila na ivici izlaska iz projekta, jer Grad nije izvršavao svoje obaveze.

(VIDEO) KOLERA BUVLJAK GORI: Romi pričaju o seksu i prvim ljubavima

- Uspeli smo projekat da stavimo na noge i zaista sa velikim zadovoljstvom možemo da kažemo da ga sada uspešno sprovodimo - naglasio je Vesić koji je i predsednik pomenutog Koordinacionog tela.

Računajući porodice koje će biti preseljene u nove objekte u Mislođinu i Kamendinu, do sada je oko 119 porodica dobilo svoj dom.

- Stanove je dobilo 68 porodica, a 41 porodica je dobila seosko domaćinstvo - pojasnio je Vesić.

HOROSKOP ZA MART PO ROMSKIM KARTAMA: Device čeka ljubavna avantura, Ovnove brdo para, a Bikovi nek pripaze na kičmu!

Preciziravši da rešenje treba da se pronađe za još 49 romskih porodica, on je sa zadovoljstvom najavio da je EU prihvatila da nastavi projekat sa Gradom.

- U narednom periodu ćemo rešiti i tih 49 porodica koliko je preostalo, koje će takođe dobiti krov nad glavom - dodao je Vesić.

On je podsetio da je Grad Beograd, u okviru rešavanja neformalnog naselja na mestu gde idu saobraćajnice od Tošinog bunara do Mosta na Adi, uspeo da raseli 49 romskih porodicaa a članovi svih tih porodica su dobili lične karte.

Adaptirana ŠKOLA ZA 60 ROMSKE DECE u Rumi

- Na nekim mestima kao što je Orlovsko naselje, gde smo naselili 12 porodica i Jabučki rit, gde smo naselili 15 porodica, uspeli smo da im omogućimo da se bave privredom, da se zapošljvaju u reciklažnim dvorištima - rekao je Vesić i kao važno istakao da su deca iz tih porodica dobila svoje mesto u najbližim školama.

Te škole su dobile nastavnike koje prate razvoj romske dece i njihovo uključenje u zajednicu.

Rekonstrukcija Slavije počinje 15. juna i trajaće tačno 155 dana!

- Mislim da je ovo pravi put kako Grad Beograd zaista na jedan evropski način uključuje svoje stanovnike romske nacionalnosti u zajednicu i kako rešavamo probleme koje ovde postoje decenijama - rekao je Vesić.

On je dodao da veruje da će u budućnosti Grad Beograd i EU zajednički nastaviti da zbrinjavaju stanovnike koji žive u teškim uslovima, kao i da rešavaju i druge probleme.

(Telegraf.rs)