DOBRE VESTI IZ KINE: Peking će podržati članstvo Beograda u Turističkoj asocijaciji gradova sveta!
Peking će podržati članstvo Beograda u Turističkoj asocijaciji gradova sveta, a to je asocijacija koja okuplja preko sto gradova na svetu koji zajedno rade na tome da privuku veliki broj turista
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali, tokom drugog dana posete Kini, posetio je Turističku organizaciju Pekinga, Centar za upravljanje otpadom i gradski Institut za urbanizam, kako bi se upoznao sa kineskim iskustvima u ovim oblastima.
Mali je istakao da će Peking podržati članstvo Beograda u Turističkoj asocijaciji gradova sveta (WTCF World Tourism Cities Federation).
SINIŠA MALI SA GRADONAČELNIKOM PEKINGA: Kineske kompanije zainteresovane za ULAGANJE U BEOGRAD
- Ova asocijacija okuplja preko sto gradova na svetu koji zajedno rade na tome da privuku veliki broj turista. Mi u Beogradu, iz godine u godinu, beležimo sve veći broj turista. Ipak, s obzirom na to da imamo veliki potencijal, mislim da taj broj može da bude mnogo veći, pogotovo kada je reč o turistima iz Kine. Prošle godine je preko 600 miliona Kineza putovalo u svet, a kada bi samo jedan odsto njih došao u Srbiju, to bi bio uspeh – rekao je Mali istakavši da je prošle godine samo 10.000 njih posetilo Srbiju.
Pri obilasku Centra za upravljanje otpadom Mali je istakao da je Beograd jedini grad u ovom delu Evrope koji nema sistem za upravljanje otpadom koji je na pravi način organizovan.
– Peking ima 38 postrojenja koja čine sistem upravljanja na teritoriji ovog grada. Mi konačno sređujemo deponiju Vinča, a trenutno smo u procesu tendera gde tražimo partnera koji će nam pomoći da napravimo postrojenja za proizvodnju energije iz otpada. S obzirom na to da razmišljamo o dve tehnologije, kineska iskustva će nam mnogo značiti da izaberemo pravu – istakao je Mali.
SINIŠA MALI OD DANAS U POSETI KINI: Sastanak sa gradonačelnikom Pekinga
Gradonačelnik je obišao i Gradski centar za urbanizam, gde je imao priliku da se upozna sa strategijom planiranja i razvoja Pekinga:
– Peking ima veliki broj stanovnika, te je stvarno impresivno kako su uspeli da održe kvalitet života, razvoj kanalizacione, vodovodne i putne mreže. To je ono što nama nedostaje i što nam treba. Mi imamo projekte kao što su „Beograd na vodi”, razvoj Makiškog polja, razvoj Ade Huje, koje treba pravilno da planiramo kako bi se uklopili u celokupan razvoj grada Beograda. Zanimljiv je detalj da je najvišu zgradu u Pekingu dizajnirala kompanija koja dizajnira kulu Beograd u okviru projekta „Beograd na vodi“. To pokazuje da pratimo svetske trendove.
(Telegraf. rs)