Evo koliko će koštati farbanje autobusa u crveno!
Van saobraćaja oko pet dana biće svako vozilo, kako bi promenilo boju i time ''dobilo pravo'' da se i ubuduće kreće prestoničkim ulicama
Veliki broj vozila postojećeg voznog parka GSP-a moraće da promeni boju što, već sada, brojni sugrađani smatraju nepotrebnim izdatkom, jer farbanje neće biti ni jeftino, ni jednostavno.
Ovako će izgledati svi autobusi u Beogradu (FOTO)
Promena boje, u zavisnosti od starosti i vrste vozila, kretaće se između 1.800 i 2.500 evra. S obzirom da je deo vozila iz donacije, a deo pod garancijom, još se ne zna ni ko će sve učestvovati u ovom poslu i koliki će ceh za ovo ''doterivanje'' konačno iznositi.
Ono što je najizvesnije jeste da sva vozila GSP-a i privatnih prevoznika, koji će takođe morati da poštuju ovu odluku, neće biti ''uniformisani'' do početka nove, već u najboljem slučaju - tek krajem 2016. godine.
- To je veliki posao, za koji je potrebno godinu dana. Da sutra počenom, ne bismo mogli da završimo pre sledećeg leta - rekao je Željko Milković, direktor Gradskog saobraćajnog preduzeća ''Beograd'', dodajući da će biti potrebno da se prefarba najmanje 650 autobusa GSP-a, koliko će ih od septembra svakodnevno voziti.
On smatra, da je crvena boja dobar izbor jer će uštedeti novac neophodan za ovaj obiman posao.
- Dobro je što su se građani odlučili za crvenu boju jer je u toj nijansi većina tramvaja koja je trenutno na ulicama - i stariji, ali i ''španci''. Jeftinije je da se sva ostala vozila prefarbaju u tu boju. Jer troškovi fabranja tramvaja su mnogo veći zbog njihove veličine, vremena potrebnog za prefarbanje, ali i zbog njihove starosti. Mnogi tramvaji su stariji od tri decenije - objašnjava Milković.
Van saobraćaja oko pet dana biće svako vozilo, kako bi promenilo boju i time ''dobilo pravo'' da se i ubuduće kreće prestoničkim ulicama.
- Promenu boje na najstarijim vozilima radiće GSP, ali pošto nemamo komoru za farbanje, novija vozila će sređivati neko ko je profesionalniji - rekao je Milković dodajući da će posebno morati da se vodi računa o ''Solarisovim'' autobusima.
- Za ta vozila ćemo morati da kontaktiramo proizvođača zato što su pod garancijom. Trudićemo se da posao uradimo po njihovim savetima i kod servisera koga oni preporučuju kako ne bismo izgubili garanciju na boju i otplatu koja traje 12 godina. Kada bi se prefarbavanje radilo u Poljskoj, koštalo bi 5.500 evra. Ali u Pančevu postoji firma koja je ovrašćena da vrši reparaciju tih vozila pa će cena biti upola manja - ističe Milković.
Ne bi trebalo da postoji prepreka za promenu boje ni za vozila koja smo dobili u okrivu donacija poput zelenih i žutih tramvaja. Ali, gotovo izvesno, ovoj skupoj ''šminki'' odupreće se jedan deo vozila. U crveno se neće ''presvući'' žuti autobusi ''japanci''.
- Oko njih ne mogu ništa da tvrdim, ne znam da li će gradonačelnik postići neki dogovor sa ambasadom Japana. Mi nismo uputili dopis, ali u suštini ''japanci'' su izuzeti iz ovoga. Kada smo hteli da na njih stavljamo reklame, odbili su nas. Oni su donatori i imaju pravo na to - rekao je Milković.
Inače, redovan autobuski saobraćaj, sa modernim vozilima sa pneumatskim gumama, u Beogradu je uveden 1927. godine. Od tada pa do uključivanja privatnika u ovaj posao gradskim ulicama prolazili su zeleni i crveni autobusi.
1961. godine nabavljeno je 160 autobusa marke ''Lejland'' i od tada pa sve do prve polivine osamdesetih dominiraju vozila u zelenoj boji. Tada ih sa ''prestola'' skidaju crveni tramvaji i autobusi. Kako je većina autobusa izgledala osamdesetih i devedesetih prošlog veka i danas mogu da vide sugrađani pored kojih povremeno prođe autobus na liniji 25P.
(Telegraf.rs / Izvor: Politika)