Četiri puta smanjen broj ukradenih automobila u Beogradu!

U Beogradu broj ukradenih automobila u odnosu na period od pre devet godina smanjen sa osamnaest na četiri vozila dnevno. Uzroci ekonomska kriza, liberalizacija uvoza, ali i poboljšan rad policije

Pre osam, devet godina u Beogradu se dnevno kralo u proseku 18 automobila, dok je danas taj broj smanjen na svega četiri, pet vozila po danu. Mogući uzroci su napredak tehnologije (sistema zaštite), bolja pokrivenost graničnih prelaza, ali i savremenije metode otkrivanja počinilaca krađa, smatra Dragiša Simić, načelnik uprave kriminalističke policije. 

- Podaci govore da je broj krađa vozila na teritoriji Beograda u padu, a tome je sigurno doprinela i bolja obuka, ali i tehnička opremljenost  saobraćajne policije - kaže Simić, i ističe da je saobraćajna policija imala dodatne obuke po pitanju otkrivanja načina krađe i dalje preprodaje vozila. 

Kradljivci automobila uglavnom rade u malim grupama od troje, četvoro, gde jedan deo tima falsifikuje dokumentaciju, dok drugi radi operativni deo posla. Veći deo ukradenih vozila ostaje u Srbiji, tako što se rastavljaju na delove koji se potom prodaju po oglasima ili služe za "prepakivanje", odnosno falsifikovanje dokumentacije i šasije automobila. Manji broj, uglavnom skuplji modeli, završe na teritoriji Bosne i Hercegovine, Crne Gore, ali i na Kosovu i Metohiji.

Teško je reći koje marke automobila se najviše kradu, jer svako vozilo ima svog lopova, ali sudeći po statistici, lopovi u Srbiji najviše vole da "pozajme i nikada ne vrate" "golf", "pasat" i "zastavu", ali i francuski "reno".

Iako je tehnologija dosta napredovala, napredovali su i kradljivci. Nekada se kralo u situacijama kada se lopovu posreći da je vlasnik nemarno ostavio auto sa ključem u bravi, alatom poput šrafcigera, lomača, običnog magneta ili elektro šokerom. Danas zbog napretka tehnologije postoji specijalna oprema za savlađivanje elektronskih prepreka kod luksuznih automobila, prilagođena modelima.

Uzroci smanjenog broja krađe automobila su svakako poboljšani preventivni, ali i represivni rad policije, ekonomska kriza koja je snizila cenu ukradenih automobila na tržištu, ali i olakšice na carinama, odnosno liberalizacija uvoza automobila.

(Lj. V.)