MISTERIJA VODENOG STOLA: Evo za šta je služio i kako se koristio
Vlasnik jedne od krojačkih radnji koje je nasledio još njegov otac, ispripovedao je kako su nekada boemi okupljeni oko hotela ''Moskva'' umeli da dočekaju svoja ''teška'' jutra
Beomija je imala i svoje drugo, mamurno lice. Jedno od tih likova još pamte Beograđani, ili makar njihovi naslednici, posvećeni čuvanju sećanja na staru varoš.
OD CIGANSKE DO BOEMSKE ČETVRTI: Evo koje sve tajne krije Skadarlija! (FOTO)
Slaviša Martinović, vlasnik jedne od krojačkih radnji koje je nasledio još njegov otac, ispripovedao je kako su nekada boemi okupljeni oko hotela ''Moskva'' umeli da dočekaju svoja ''teška'' jutra.
Još odzvanjaju poneki stihovi tadašnjih pesnika i jetke reči pripovedača, u ovom uglednom gradskom odmorištu, koje krasi Terazije od 1904. godine.
U skladu sa dinamikom i tradicijom Beograda, mnogi od njih nisu u ovom elegantnom svratištu bili sasvim trezni, i mnogobrojni su bili boemi koji su uspevali da izrecituju ili izdebatuju ono što im je bilo na pameti, ali da, zauzvrat, nisu u džepu imali dovoljno novca da svu tu raskoš pijanstva i potkrepe.
Obično je sutradan bivalo još gore...
S toga je u ''Moskvi'' bio ustanovljen ''vodeni sto''. To je bilo mesto gde bi unesrećeni, a mamurni boemi pristizali posle teškog buđenja na ''mesto zločina''.
Prema rečima Martinovića, konobari su, znajući teško stanje duha i tela koje je zadesilo nesrećne poete i slikare, stavljali po čašu vode ispred mamurnog umetnika.
Pa je tako ovaj imao nekakav razlog zašto sedi za kafanskim stolom, uporno čekajući novog mecenu, koji će pozvati krug pića, a umetničko i životno vitlo počinjalo bi da se okreće istim, prepoznatljivim tokom.
(Telegraf.rs / Izvor: Večernje Novosti)