Zbog GRAFITA u Beogradu godišnje ode 150.000 EVRA!
Generalni direktor GSP "Beograd", Željko Milković, kaže da je poslednji incident koji se dogodio pred praznike, kada je zbog ispisivanja grafita zaustavljen tramvaj i uhapšen maloletnik od 15 godina, primer krajnje bahatosti. Naime, dečko je započeo "farbanje" na okretnici, a kada je vozilo krenulo, on je ušao u nameri da svoj "umetnički rad" dovrši na sledećoj stanici, dok putnici budu ulazili
Vozila najvećeg javnog gradskog prevozniika u poslednje vreme često na meti bahatih “umetnika”
Ispisivanje grafita i žvrljanje po vozilima javnog gradskog prevoza iz kase GSP "Beograd" godišnje odnese 150.000 evra. A osim troška za prefarbavanje, neposredna šteta bahatih umetnika je i smanjen broj vozila u saobraćaju.
Generalni direktor GSP "Beograd", Željko Milković, kaže da je poslednji incident koji se dogodio pred praznike, kada je zbog ispisivanja grafita zaustavljen tramvaj i uhapšen maloletnik od 15 godina, primer krajnje bahatosti. Naime, dečko je započeo "farbanje" na okretnici, a kada je vozilo krenulo, on je ušao u nameri da svoj "umetnički rad" dovrši na sledećoj stanici, dok putnici budu ulazili.
- Oni to ispišu za kratko vreme. Nekad odrade deo, a nekada celu stranu vozila. Šteta je od 100 do čak 1.500 evra, koliko košta prefarbavanje - objašnjava Milković. - U proseku imamo svaki dan po jedno vozilo koje bude ispisano grafitima. U novcu je to 10.000-15.000 evra na mesečnom nivou, odnosno oko 150.000 evra godišnjeg troška.
Šteta od grafita nije samo u trošku za njihovo uklanjanje, već i u tome što ta vozila bivaju isključena iz saobraćaja. S ozbirom na to da je za farbanje potrebno od osam do 10 sati, to znači da vozilo nije na liniji i ne prevozi putnike celo prepodne.
Vandalizam je na delu prevashodno na okretnicama, ali dešava se i da upadaju u krug firme.
- U depou "Sava" na Novom Beogradu preskaču ogradu, naročito u ranim jutarnjim satima - dodaje direktor GSP. - Tamo nemamo kamere, kako bismo mogli da pratimo šta se dešava oko celog kruga preduzeća. Postoji osvetljenje, ali ne pomaže mnogo.
Ne postoji efektan način kako bi se zaposleni u najvećem gradskom prevozniku izborili sa vandalizmom pojedinih Beograđana, osim da zasuču rukave i uzmu četku u ruke.
Kako da se borimo, jednostavno uzmemo farbu i prefarbamo grafit - kaže Milković. - U nekim slučajevima je moguće da se crteži skinu hemikalijama. Koristimo kiseline i druga hemijska sredstva, ali ako ne pomaže, uzimamo četku i farbamo.
(Telegraf.rs/Novosti.rs)