NAJOPASNIJI UBICA NA SVETU STIGAO U BEOGRAD: Evo šta je izjavio za Telegraf! (FOTO)

U Beograd je stigla mačka s najsmrtonosnijim ugrizom na svetu. Trenutno je nervozna i umorna od puta, ali to nas nije sprečilo da je posetimo

Beogradski zoološki vrt ponovo može da se pohvali jaguarom - pre nekoliko dana u svoj stari kavez vratila se devetogodišnja ženka, koja je 2006. poslata u Jagodinu, jer u beogradskom vrtu nije bilo uslova za njeno držanje.

Ova zver čija vilica u životinjskom svetu može da se stavi u rang najsmrtonosnijeg oružja, još nema ime, ali je u šali zovu "Lesi", jer je opet kod kuće.

Kao dvomesečno mladunče premeštena je u jagodinski zoološki vrt, ali je pre par dana vraćena u matični kavez, kad su joj obezbeđene sve odlike udobnog smeštaja za jaguare.

- Napravili smo uređen deo za mačke penjačice, koji je morao da bude natkriven i opremeljen po maksimalnim standardima, jer ove mačke mogu da se penju. Napravili smo joj i bazen s vodom, jer voli da pliva. U vrtu u Jagodini je ostala njena sestra kao bi i građani Jagodine mogli da vide jaguara - kaže Gvozden Radenković, direktor Zoo vrta.

Lesi vreme uglavnom provodi u svojoj jazbini, ali smo je juče zatekli u uglu kaveza, gde je dremala.

Prema rečima njenog veterinara, najverovatnije nije lepo raspoložena jer je prilikom transporta iz Jagodine prešla duži put u zatvorenom sanduku, pa joj je neophodno neko vreme da se navikne na svoj dom, kog se posle svih ovih godina skoro i ne seća.

Ženka jaguara, koja će beogradski zoo vrt krasiti još desetak godina, budući da one u zarobljeništvu mogu da žive do 22 godine, hrani se isključivo mesom, kog joj na dnevnom nivou treba oko dva kilograma, mada u divljini, nakon perioda gladovanja i lova, može da pojede i 25 kilograma mesa.

Preferira veliku divljač poput jelena, divljih svinja, kapibara, manjih tapira, majmuna, anakonda i kajmana, zna da lovi i miševe, žabe, ptice, ribe, ljenjivce i kornjače, ali pošto joj je tako raznovrstan jelovnik uskraćen u kavezu, zadovoljava se i kravljim i kozjim mesom.  Jedina nemesna ishrana koju jaguari jedu su kornjačina jaja.

OPSTANAK UŽIVO: Ovako jaguar ubija krokodila

Ova vrsta nadomak je ugrožene, jer je tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka veliki broj jaguara lovljen zbog trofeja. Naučnici govore o cifri od 25.000 koža koje su godišnje izlazile iz južnoameričke šume. Nakon što je većina država zabranila lov na jaguare, broj im se povećao.

Svoj plen jaguari ubijaju jednim snažnim ugrizom kroz lobanju u predelu iza ušiju. Prethodno se šunjaju do plena i napadaju ga skokom iz mrtvog ugla, a tu svoju veštinu razvili su tako da nikada nijedan posmatrač, bio naučnik zoolog ili lokalni stanovnik, nije video njihov metod lova.

HOROR U ZOO VRTU: Dečak (3) upao u kavez sa jaguarima

Lesi je i jedina mačka zoo vrta koja voli i ume i da se penje i da pliva, zbog čega joj je i obezbeđen lični bazen.

(J. B.)