RIPANJ, RUŠANJ, RESNIK: Misterija beogRadskog beRmudskog tRougla! (FOTO)
Ripanj, Rušanj i Resnik su beogradska naselja za koja malo ko u prestonici može sa sigurnošću da tvrdi da tačno zna gde se nalaze. Da li je to zbog sličnosti u imenu ili možda nečeg drugog, ostavljamo vam da procenite
Ako ste rođeni Beograđanin ili provodite dosta vremena u glavnom gradu Srbije, sigurno ste barem jednom do sada čuli za mesta kao što su Ripanj, Rušanj ili Resnik. Možda neki od vas imaju kuće ili vikendice na ovim lokacijama, ali koliko ima ljudi koji odmah znaju gde se tačno nalaze sva tri mesta?
U Beogradu godinama unazad postoji fenomen mešanja ova tri naziva. Da li zato što im ime počinje istim slovom ili zbog sličnosti u izgovoru, često dolazi do zabune.
Zbog toga smo odlučili da napravimo paralelu između Ripnja, Rušnja i Resnika, kako bi olakšali svim građanima koji žive, rade i borave u prestonici, ali i podsetili da ih mešanje ove tri lokacije može dovesti do tri kraja Beograda, što nikako neće biti dobro ako se upute u Rušanj, a završe u Ripnju.
1.RIPANJ:
Ovo naselje pripada gradskoj opštini Voždovac i prema popisu iz 2011. godine ima 11. 088 stanovnika. Ono po čemu je ovaj kraj od velikog značaja za Beograd i za celu Srbiju je što je bogat srebrom i živom i kao takav, predstavlja pravo prirodno blago.
Nalazi se na 15 kilometara od prestonice, tačno u podnožju Avale. Neka vam ova planina bude smernica, pa po njoj možete zapamtiti kako da stignete do Ripnja a da slučajno ne završite u, na primer, Resniku.
Ripanj je svoje ime dobio po velikoj steni Ripi. U novijoj istoriji je Đorđe Vajfert imao značajna rudna polja na ovoj lokaciji. Iz Ripnja je bio i Mihailo Berisavljević, učitelj koji je za vreme Čarapićeve bune (1826) pisao pamflete protiv kneza Miloša Obrenovića.
Prva škola u Ripnju je otvorena 1824. godine. Prva crkva brvnara, uz odobrenje Kneza Miloša, sagrađena je, takođe, 1824. godine. Godine 1892. staru crkvu brvnaru je zamenila današnja velelepna crkva posvećena svetoj Trojici. U Ripnju trenutno postoje dve škole "Vojvoda Putnik" i "Vuk Karadžić" (sa zaseocima u Brđanima i Prnjavoru).
2. RUŠANJ:
U opštini Čukarica nalazi se Rušanj, na samo 16 kilometara od prestonice Srbije. Nalazi se u neposrednoj blizi Resnika, pa zato može doći do mešanja ova dva mesta.
U naselju Rušanj živi 3803 punoletna stanovnika, a prosečna starost stanovništva iznosi 38,3 godina (37,7 kod muškaraca i 38,9 kod žena). Tu ima ima 1.440 domaćinstava, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3, 31.
Od poznatih ličnosti iz Rušnja se ističe pevačica za koju gotovo svi znaju - Vesna Vukelić Vendi.
Kada ste vi poslednji put posetili Rušanj?
3. RESNIK:
Poslednji, ali nikako najmanje važan na listi je Resnik. Pored Resnika u Beogradu, na Balkanu postoji još devet mesta koji se isto zovu. Neka od njih su u Republici Srpskoj, neki u Sloveniji, a neki u Hrvatskoj.
Ovaj naš, beogradski, pripada opštini Rakovica.
Priča koja prati ovo mesto kaže da su tokom Prvom srpskog ustanka Srbi napravili zasedu Turcima upravo na ovde. Spomenik palim borcima narodno-oslobodilačkog rata i žrtvama fašističkog terora nalazi se u Ulici 13. Oktobra u starom centru Resnika.
Na teritoriji Resnika postoji samo jedna osnovna škola, pod nazivomn "Kosta Abrašević". Ona je, na žalost, poznata po tome što joj je septembra 2003. godine olujni vetar srušio skoro ceo krov. Ovde takođe ne postoji ni jedan fakultet, pa zato studenti mahom dolaze u Beograd.
Resnik je 2002. godine imao čak 16.304. stanovnika, a danas je taj broj znatno veći.
- Zaista ne znam gde je Rušanj. Za Resnik sam čula, ali nikada nisam bila. Ne bih znala da objasnim tačnu razliku - rekla nam je Jasna C., koja ceo život živi u prestonici Srbije.
Ako na ulicama Beograda pitate ljude da vam tačno kažu gde je tačno svaka od ove tri lokacije, nećete imati sreće. Jako mali broj njih će dati tačan odgovor.
(Telegraf.rs)