Evo šta su deca bez roditeljskog staranja poželela za Novu godinu i Božić

"Drinka Pavlović" jedan je od najvećih domova u beogradskom lancu ustanova za zbrinjavanje dece bez roditeljskog staranja uzrasta osnovnih i srednjih škola. Period praznika čini da među vaspitačima i mladima vlada prava praznična atmosfera ispunjena ljubavlju, brigom i podrškom

Mnogi smatraju da je novogodišnje praznike najlepše proslaviti u krugu porodice. Međutim, mnoge porodične priče nisu tako idilične. Uskraćeni roditeljske brige, mladi koji odrastaju u Domu za nezbrinutu decu, sa istim žarom su dočekali Novu Godinu.

"Drinka Pavlović" jedan je od najvećih domova u beogradskom lancu ustanova za zbrinjavanje dece bez roditeljskog staranja uzrasta osnovnih i srednjih škola. Period praznika, čini da među vaspitačima i mladima vlada prava praznična atmosfera ispunjena ljubavlju, brigom i podrškom.

- Najviše naših štićenika je uzrasta osnovnih i srednjih škola koji će ovde boraviti do punoletstva, uz mogućnost da ovde žive sve do završetka studija. Trenutno u domu imamo jednog studenta na kojeg smo veoma ponosni - objašnjava Bojan Vuković, socijalni radnik.

Za vreme praznika, kada su sva deca na raspustu, sva pažnja zaposlenih u domu je upućena na mlade.

- Period novogodišnjih i božićnih praznika je zaista poseban, a mi kao zaposleni u domu se trudimo da njima bude lepo. Sva deca se veoma raduju i Novoj Godini i Božiću jer je to period koji je pojačan dolascima donatora i drugih ljudi dobrog srca koji nas se sete i donesu poklone našim štićenicima.

Takođe, uvek se trudimo da novogodišnju noć učinimo što lepšom, te smo organizovali hranu i slatkiše koje deca vole, muziku, sokove i na taj način smo obeležili ovaj praznik - objašnjava naš sagovornik.

Najmlađi štićenici praznike provode u domu, dok oni stariji mogu da izađu sa svojim društvom, uz dozvolu svog vaspitača. Mladi koji imaju mogućnost, odlaze u svoje porodice i tamo uživaju u prazničnoj atmosferi.

- Na osnovu zajedničke procene, određena deca dobijaju dozvolu za noćni izlazak, a u donošenju takve odluke učestvuje više vaspitača i socijalnih radnika - objašnjava Vuković i dodaje:

- Najviše se fokusiramo na decu mlađeg uzrasta, ne volimo da namećemo starijima kako će izgledati njihov doček. Sve se organizuje u okviru jedne matične grupe kada štićenici imaju priliku da uživaju uz muziku, TV, slatkiše...

Kao i u svakoj porodici, vreme praznika je period koji zbližava ljude, tada su svi na okupu a u domu "Drinka Pavlović" vlada prava praznična atmosfera.

- Uvek me obraduje to što svi u domu dobijamo paketiće iako nas je mnogo u domu. Inače, ovo je jedini trenutak u godini kada smo svi zajedno i kada se družimo više nego inače. Uvek se radujemo Novoj godini jer želimo da svi problemi ostanu u staroj - rekla je T. D.

U ovoj ustanovi ima i onih koji su Novu godinu ipak proslaviti u krugu najbliže porodice.

- Novu Godinu sam provela sa majkom kod kuće i to me najviše radovalo. Želim da mama što pre ozdravi kako bih mogla da izađem iz doma - kaže četrnaestogodišnja A. S. i dodaje da je od mame dobila najlepši poklon.

Kao i sva druga deca, štićenici doma "Drinka Pavlović" se najviše obraduju poklonima, paketićima i aktivnostima u kojima svi učestvuju.

- Najviše se radujem priredbama i predstavama, druženju sa drugom decom i paketićima koje dobijamo. Prošle godine sam poželeo da upišem Medicinsku školu i to sam ostvario. Sada sam poželeo da budem uspešan i srećan, ništa drugo. Svojim vršnjacima sam poželeo da budu dobri, živi i zdravi i da što pre izađu iz ovog doma, da uspeju u životu i da budu dobri roditelji - rekao je Nikola K.

Podsećamo da nakon završetka procesa školovanja, dolazi momenat osamostaljivanja kada mladi ulaze u proces drugačije vrste podrške od strane države koji se odnosi pre svega na stalnu novčanu pomoć koja traje godinu dana.

Takođe, štićenici dobijaju mogućnost da koriste beneficirane usluge stanovanja na nekoliko lokacija u gradu. Druge opcije se odnose na mogućnosti zaposlenja, ali su one usko povezane sa postignutim uspehom za vreme školovanja.

(Mihajlo Pavić)