NE OSTAVLJAJTE ŽIVOTINJE! Za one koji izbace svoje ljubimce na ulicu, kazna je - milion dinara (FOTO)
Godišnje u svetu bude napušteno nekoliko miliona pasa i mačaka. Telegraf vam otkriva kakva je situacija u našoj prestonici i kakve kazne su predviđene za nesavesne vlasnike
Svi koji su razmiljali da nabave kućnog ljubimca treba da se preispitaju iz kojih pobuda se odlučuju na ovaj humani gest. O životinjama se treba brinuti dosledno i posvećeno, a opcija da svog ljubimca izbacite iz kuće kada vam zasmeta nikako nije rešenje, čak predstavlja zakonski kažnjivo delo.
Prema podacima svetskih udruženja za zaštitu životinja godišnje u svetu samo u periodu godišnjih odmora bude napušteno nekoliko miliona pasa i mačaka.
Kada je reč o Beogradu, Telegraf vam otkriva kakva je situacija u našoj prestonici i kakve kazne su predviđene za nesavesne vlasnike.
Umiljati ljubimac koji je živeo u stambenim ili kućnim uslovima, nije dorastao ulici a u situaciji gde završava daleko od dobro poznatog okruženja će se teško snaći.
U očaju zbog gladi i odsustva voljenog vlasnika, napuštena životinja će lutati i biti neminovno osuđena na odloženu smrt usled nesnalaženja na ulici, bolesti, iscrpljenosti, saobraćajne nesreće ili zbog zarobljavanja i lošeg tretiranja u kafileriji.
Kontaktirali smo veterinarsku ustanovu “Veterina Beograd” i saznali da su najugroženije životinje mladi kućni ljuimci još uvek ne spremni da se brinu sami o sebi.
- Svaka životinja koja je izbačena na ulicu se nalazi u konstantnoj opasnosti, a pretpostavlja se da su mlade životinje najugroženije – kažu iz “Veterine Beograd” .
Inače, ova ustanova se pretežno bavi hvatanjem i zbrinjavanjem životinja koje se obavlja u skladu sa zakonima koji nalažu sprovođenje strategije „ne ubij“ i tzv. CNR strategiju-uhvati, steriliši, čipuj i pusti.
- Sterilizacijom napuštenih kućnih ljubimaca rešava se problem prekomernog razmnožavanja. Takođe, dokazano je da se ovom metodom životinjama ukida instinkt za formiranjem čopora, kao i da su i do 90 odsto sterilisane životinje manje agresivne – objašnjavaju iz “Veterine Beograd”.
Problem napuštenih životinja je oduvek postojao i predstavlja “Gordijski čvor” savremenog društva. Međutim, za nemarno ponašanje vlasnika životinja su predviđene ozbiljne novčane kazne.
- Kazne predvidjene za izbacivanje i zlostavljanje životinja određene su u Zakonu o dobrobiti životinja. Prema članovima 82, 83, 84 i 85 ovog zakona kazne predviđene za napuštanje kućnih ljubimaca, slede kazne od 10.000 do 50.000 dinara za fizička lica, dok će pravna lica morati da se olakšaju za iznos od 100.000 do 1.000.000 dinara. U određenim slučajevima, propisana je i kazna zatvora – objašnjavaju nam iz ove ustanove i dodaju da bi kazne trebalo da uozbilje ljubitelje životinja koji ih napuštaju kada shvate da su im velika obaveza.
Kazne nesavesnim vlasnicima pristižu nakon što se napuštene životinje koji imaju ugrađeni čip stacioniraju u neki od prihvatnih centara. Najugroženiju kategoriju predstavljaju životinje koje nikada nisu živele sa ljudima i nemaju nikakvu vrstu identifikacije.
Sva odstupanja od ponašanja, koja su propisana pravilnikom o dobrobiti životinja, sankcioniše Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Uprava za veterinu i Veterinarska inspekcija.
Po proceni stručnjaka, u odnosu na gradove iz regiona, pa čak i na velike evropske prestonice, Beograd ima najmanji problem sa napuštenim životinjama.
Ukolikom i vi imate želju da udomite kućnog ljubimca, imajte na umu da su životinje kao deca: njih treba hraniti nekoliko puta dnevno, vaspitavati ih i družiti se sa njima uz mnogo ljubavi.
(Mihajlo Pavić)