NOVI VLASNIK: Kuća Baruh se nije mogla sačuvati!

Biznismen Miroslav Majkl Ðorđević odbacuje navode koji su se ovih dana mogli pročitati o njemu u pojedinim medijima, dodajući da je sve urađeno po zakonu i da njegov nije cilj da se narušavaju tradicija i istorija srpske prestonice

Biznismen Miroslav Majkl Ðorđević, koji se ovih dana pominje u vezi sa rušenjem kuće porodice Baruh u Gospodar Jovanovoj 47, tvrdi da je "sporni" objekat kupio dok je bio u veoma lošem stanju i nije mogao da se obnovi, te da će biti izgrađen novi, u skladu dorćolskom arhitekturom i duhom tog dela grada.

Ðorđević u izjavi Tanjugu odbacuje navode koji su se ovih dana mogli pročitati o njemu u pojedinim medijima, dodajući da je sve urađeno po zakonu i da njegov nije cilj da se narušavaju tradicija i istorija srpske prestonice.

Istovremeno navodi i da u navedenom delu Dorćola ima i starih i novih zgrada, te da gradnja "nije ništa neobično i novo".

Povod za Ðorđevićevu izjavu je tema koja je ovih dana uznemirila građane Beograda, odnosno pitanje da li je objekat u Gospodar Jovanovoj broj 47, koji je nedavno srušen, pripadao čuvenoj dorćolskoj porodici Baruh i da li su u njemu živela braća Baruh.

Naime, investitor radova, firma GJ47, u kojoj je Ðorđević suvlasnik, gradiće stambeno-poslovni objekat, sa prizemljem i dva sprata, a zgrada će biti isprojektovana u skladu sa susednom, u Gospodar Jovanovoj 45A, koja je pod zaštitom države.

Upitan zar se rušenjem kuće koja se dovodi u vezu sa braćom Baruh ne narušavaju tradicija i istorija Beograda i da li je bilo načina da se ona sačuva, Ðorđević ponavlja da je objekat bio u veoma lošem stanju, a da je on tradicionalan čovek koji želi da sačuva prave vrednosti iz prošlosti.

Objašnjava da kuća na ćošku (u broju 45A) može da se očuva i po proceni eksperta renovira te da zadrži sadašnji izgled. Ponavlja, međutim, da je kuća koja je srušena bila je u užasnom stanju te da da tehnički i poslovni parametri nisu ukazivali da može da se sačuva.

- Onda smo došli na ideju da se tu napravi kuća koja bi bila u skladu sa već postojećim i na tome će se raditi- naveo je Ðorđević, koji je rođeni Dorćolac i koji tvrdi da će novoizrađena kuća biti u skladu sa "ćoškom između Gospodar Jovanove i Zmaj Jovine, odnosno između Zmaj Jovine i Kapetan Mišine".

Na pitanje kako je došlo do toga da kupi kuću u Gospodar Jovanovoj 47, koja je prema podacima gradskog Zavoda za zašitu spomenika kulture najpre bila vlasništvo porodice Marković, a potom trgovačkog agenta iz Ciriha Živka Hajima Baruha, Ðorđević navodi da je pre nekoliko godina prošao pored nje i video da je zapuštena i da u njoj već neko vreme niko ne živi.

Ispostavilo se, dodao je, da kuća može da se kupi, pa tvrdi da je sve urađeno po propisima i zakonu i da ne stoje kritike koje su mediji preneli prethodnih dana. Ðorđević navodi i da radovi na kući u broju 45A, koju je takođe kupila firma čiji je suvlasnik, još nisu počeli, a kada je reč o drugih poslovima koje ima u Beogradu, navodi da postoji ideja za projekat koji bi mogao da bude realizovan van centra grada.

Inače, Gradska uprava Grada Beograda u sredu je saopštila da je investitor koji je naložio rušenje kuće porodice Baruh dobio potrebne dozvole nadležnih institucija i preduzeća između 2009. i 2013. godine, dakle u vreme prrethodne gradske uprave.

(Telegraf.rs/Tanjug)