Ruski nekropolj u BG: Srbi i Rusi imaju istu krv! (FOTO)
Stogodišnjica od početka Prvog svetskog rata obeležena je na "Ruskom nekropolju", a srpski i ruski zvaničnici su tom prilikom poručili da su ova dva naroda bila i da će ostati zajedno
Obeležena stogodišnjica početka Prvog svetskog rata na renoviranom spomen-groblju "Ruski nekropolj" u Beogradu. Predstavnici Srpske i Ruske pravoslavne crkve, srpske vlade i delegacije iz Moskve poručili su da su Srbi i Rusi narod iste krvi koji je uvek bio i ostaće zajedno.
Patrijarh srpski Irinej u Iverskoj kapeli služio je parastos palim vojnicima. U obraćanju prisutnima rekao je da se uvek, a danas posebno, sećamo hrabrih junaka iz Rusije, prenosi Tanjug.
- Mi poštujemo i negujemo tu ljubav i tu žrtvu - naglasio je patrijarh i dodao da danas, kada se na Srbiju vrši veliki pritisak da bacimo senku na ruski narod, "mi to nikada ni po koju cenu ne možemo učiniti".
Prema njegovim rečima, Srbija ima puno razumevanje za Evropu kojoj smatramo da pripadamo, pre svega pripadamo slovenskoj porodici naroda.
On je izrazio podršku državnom rukovodstvu Srbije u ispunjavanju želja naroda i održavanju odnosa sa Rusijom.
Osvrnuvši se na 1914. godinu i početak Velikog rata, ministar rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin istakao je da je "jedina svetlost u tom mraku bila daleka, a opet bliska Rusija".
- Nikada u istoriji sveta tako veliki narod nije podneo toliko žrtava zarad tako malog naroda, niti mu je prebacio za ijednu jedinu žrtvu - ukazao je Vulin.
Ni Srbi ni Rusi, kako je primetio, nisu pogrešili kada su odgovorali na najteža istorijska pitanja i kada su birali između dobra i zla.
- Srbija i Rusija su uvek bile na pravoj strani sveta - zaključio je ministar Vulin.
Šef ruske Federalne agencije za pitanja Zajednice nezavisnih država, sunarodnika u inostranstvu i međunarodnu humanitarnu saradnju, Konstantin Kosačov, rekao je da je rat koji je izbio pre sto godina mnoge svetske države stavio pred težak izbor kako da se ponašaju, a ruski izbor je bio, na prvom mestu, moralan.
Prema njegovim rečima, "trenutna politika naših dveju zemalja je najlepša nadoknada za ono što se dogodilo pre sto godina" kada su ruski vojnici prolili krv na srpskom tlu.
- Zajedničkim snagama treba da omogućimo da tragičan sukob u Ukrajini ne preraste u neki veliki rat - poručio je Kosačev i dodao da "mi to nećemo dopustiti".
Predsednik Komiteta za socijalnu politiku Saveta Federacije (Gornji dom ruskog parlamenta) Valerij Rjazanski zahvalio je svima koji su pomagali u obnovi ruskog groblja u Beogradu.
- Smatraćemo da je naša misija ispunjena kada ovde, ispred grobova sahranjenih vojnika, počne da teče reka ljudi iz Rusije, Ukrajine, Belorusije, svih zemlja koje su bile u sastavu države čiji su državljani poginuli ovde - zaključio je Rjazanski.
Prisutnima se obratio i zvanični predstavnik Ruske pravoslavne crkve u Srbiji Vitalij, koji je istakao značaj "Ruskog nekropolja" i njegove obnove.
Direktor srpske Fondacije za renoviranje Nekropolja Nenad Popović rekao je da je taj spomen-kompleks simbol našeg zajedničkog stradanja, ali i snage.
- Ovom obnovom Srbija i Rusija šalju nedvosmislenu poruku svima da su bile, jesu i biće svuda zajedno - rekao je Popović.
Nakon intoniranja srpske i ruske himne, položeni su venci kod Spomenika ruske vojničke slave i Spomen-kostrunice braniocima Beograda.
Projekat "Ruskog nekropolja" koji je danas, povodom stogodišnjice Prvog svetskog rata, svečano otvoren posle restauracije, realizovan je na inicijativu predsednika Rusije Vladimira Putina.
U više od 800 grobova "Ruskog nekropolja" sahranjeno je oko 1.000 generala i oficira, istaknuti predstavnici ruske inteligencije, delatnici nauke i kulture, sveštenstvo.
(Telegraf.rs / Tanjug)