KO JE OVDE LUD? Stižu im milionski računi za struju, a žive u barakama (FOTO)
Stanari naselja u ulici Kneza Višeslava na Košutnjaku znaju šta znači nepravda, jer pored nezavidnih životnih uslova, već mesecima unazad imaju problema sa strujom - ili je nemaju ili dobijaju enormno visoke račune
Beogradsko naselje u krugu RTS-a se već mesecima susreće se sa mnogim problemima, a najveći problem je konstantno nestajanje struje i veoma veliki zajednički računi za potrošnju električne energije.
Pored nezavidnih uslova stanovanja, glavni problem je što su sva domaćinstva priključena na jedno strujno brojilo, pa ne postoji tačna evidencija pojedinačne potrošnje električne energije.
Ljudima koji žive u ovom naselju su objekti dodeljeni na korišćenje jer u toku života nisu imali mogućnost sticanja nekretnina. Polovinu naselja u ulici Kneza Višeslava, na Košutnjaku, čine radnici RTS-a, a drugu polovinu, radnici drugih preduzeća.
S obzirom da je celo naselje u vlasništvu kompanije RTS, stanari su u obavezi da struju plaćaju ovoj medijskoj kompaniji koja dalje račun plaća Elektrodistribuciji. Glavni problem ovog naselja je što postoji samo jedno kontrolno brojilo za potrošnju električne energije, koje su postavili radnici RTS-a.
S obzirom na to da samo električari ove kompanije imaju ovlašćen pristup kontrolnom brojilu koje se nalazi u naselju, pa stanari nemaju uvid u tačnu potrošnju struje, a samim tim, ni uvid u to šta plaćaju. Glavno brojilo koje očitava potrošenu električnu energiju ovog naselja se nalazi u PGP-u i njega kontrolišu radnici EDB-a.
Mesečno, ovo naselje se zadužuje na više stotina hiljada dinara u letnjem periodu, a za vreme grejne sezone, mesečni račun za struju, bez izuzetka, premašuje milion dinara. Kada se ogroman iznos računa za struju podeli na 25 domaćinstava, pojedinačni račun je u visini prosečne srpske plate, tačnije oko 40 hiljada dinara.
- Ispostavljeni računi su preveliki. Mi živimo u barakama, veoma skromno i ne trošimo velike količine struje. Kada se žalim, ljudi nas pitaju začuđeno: "Pa, je l' vi imate fabriku?". Na kraju smo uspeli da napravimo dogovor sa EDB-om da račune plaćamo u ratama, ali su iznosi koje moramo da uplatimo i dalje visoki - objašnjava stanar D. I. koji je u nekoliko navrata pokušavao da reši "Gordijski čvor".
Objedinjeni račun je veoma teško naplatiti ljudima, a kada se troškovi ne podmire, celo naselje trpi restrikciju električne energije, što se dešava čak više puta godišnje.
- Rigorozna naplata struje traje u poslednje 3 godine. Često se dešava da neka domaćinstva nemaju da plate velike račune, pa nam isključuju struju veoma često. Niko ne brine što u naselju žive hronični bolesnici, stara lica i porodice sa malom decom - objašnjava jedna od stanarki J. Đ.
Kako česta isključivanja struje predstavljaju veliki problem, stanari ovog naselja su se obratili mnogim institucijama za pomoć, ali im još uvek niko nije ukazao podršku i adekvatnu pomoć.
Od kompanije RTS-a su dobili odgovor: "Platite dug, pa ćete imati struju!", a u pismenom odgovoru EDB-a stoji da je neophodno da stanari dobiju saglasnost Javnog servisa kako bi mogli da apliciraju za postavljanje glavnog strujnog brojila, kao i zasebnih kontrolnih brojila što bi domaćinstvima omogućilo izdavanje pojedinačnih računa za struju.
Iz EDB-a je najavljeno da će njihova služba izaći na teren 20. jula kako bi se započelo sa regulisanjem obračunavanja potrošene električne energije.
Nažalost, situacija u naselju na Košutnjaku je još jedan dokaz da su birokratski procesi u našoj zemlji daleko važniji od kvaliteta života ljudi.
(Mihajlo Pavić)