NASILJE U ŠKOLAMA: Ko brine o bezbednosti naše dece? (FOTO)
U poslednje vreme bili smo obasuti pričama o vršnjačkom nasilju i mnogim incidentima koji su se dešavali između učenika u osnovnim i srednjim školama. Međutim, uprava MUP-a tvrdi da je broj teških prestupa sveden na minimum i da je broj "školskih policajaca" povećan za 2,5 odsto u odnosu na prošlu godinu
Netolerancija među vršnjacima i prisustvo agresije su glavni okidači za mnoge nezgodne situacije među učenicima osnovnih i srednjih škola. Najveći broj incidenata je situacionog karaktera, najčešće sa lakšim telesnim povredama ali najvažnije je da nije došlo do teških krivičnih dela ubistva.
U cilju povećanja bezbednosti učenika, prosvetnih radnika i neometanog odvijanja nastave, u toku prvog polugodišta 2013/2014 školske godine, Policijska uprava je obezbedila veći broj "školskih policajaca" za 2,5 odsto više u odnosu na prethodni period.
Iako su "mala deca mali problem", Policijska Uprava apeluje da je jako važno posebnu pažnju bezbednosti učenika osnovnih škola i naučiti ih da nije sramota prijaviti bilo kakav problem.
- Mi činimo sve kako bi naši učenici bili bezbedni u svakom trenutku. Na ulazu u školu uvek imamo dežurnog učenika i portira škole koji vode evidenciju o svim posetiocima koji dođu kod nas. Takođe, imamo i školskog policajca već dugi niz godina, tako da je smanjena opasnost spoljašnjih faktora. Učimo decu da odmah alarmiraju i znaju kome da se obrate u slučaju bilo kakvog problema - Kaže Katarine Stanojević, pedagog OŠ "Lazar Savatić" i dodaje da sporadične varnice i nesporazume među učenicama uspešno rešavaju razredne starešine, kao i da se svaki problem u ovoj školi rešava koordinirano.
- U našoj školi se nikada nije dogodio nijedan incident, pretpostavljam da je tako zbog toga što se preko puta naše zgrade nalazi Policijska stanica - objašnjava u šali Katarina.
Mnogi bi pomislili da u radu sa adolescentima dolazi do mnogih problema i incidenata, međutim, uz dobar edukativno-vaspitni sistem i praćenje ponašanja mladih, ne postoji problem koji se ne može rešiti. Gotovo sve srednje škole na teritoriji Beograda su obezbeđene "školskim policajcem".
- Smatramo da su naši učenici veoma bezbedni. Možemo da se pohvalimo školskim policajcem, ali i veoma dobrim sistemom nastavničkih dežurstava. Nažalost, na oko hiljadu učenika, nemoguće je da ne postoji netrpeljivost, ali smo veoma zadovoljni jer kod nas vršnjačkog nasilja nema - kaže Ružica Obradović, psiholog Medicinske škole na Zvezdari.
Policijski službenici PU za grad Beograd su tokom 2013. i 2014. godine intenzivirali rad na edukaciji učenika, roditelja i nastavnog osoblja kroz veliki broj predavanja.
Iz MUP-a je najavljeno da će u narednom periodu, policijski službenici intenzivirati rad na kontroli bezbednosti u školskim dvorištima i u neposrednom okruženju škola, kako kroz pozorničku i patrolnu delatnost, tako i kroz kontrolu samih školskih dvorišta, objekata i lica.
Dosadašnje mere bezbednosti su bili kontrolisanje ugostiteljskih objekata i kontrola prodaje alkohola maloletnicima, suzbijanje narkomanije i registrovanje mladih koji pripadaju nekoj od navijačkih grupa.
U planu je da se na ove merama praćenja ponašanja mladih, školska okruženja unaprede podizanjem ograda, dobrim osvetljenjem, video nadzorom i aktivnom saradnjom između dežurnih nastavnika i policije, posebno kada je reč o prisustvu nepoznatih lica i bivših učenika jer su to segmenti koji imaju bitan uticaj na bezbednost učenika.
(Mihajlo Pavić)