ZBUNJENI BEOGRAĐANI: Čiji je Brankov most i kako se zaista zove? (VIDEO) (FOTO)

Malo ko zna pravi naziv mosta koji premošćuje Stari i Novi Beograd. Pogledajte po kome je dobio ime, koliko puta je rušen i iznova dizan i proverite da li je ono što znate o njemu zapravo tačno

Kupovina u velikim šoping centrima, odsedanje u ekskluzivnim hotelima ili rekreacija na Zemunskom keju, samo su neke od potreba koje naše sugrađane nužno navode na prelaženje mosta preko Save. Kolokvijalno ime Brankov most je toliko zaživelo da malo koji stari Beograđanin zna njegov pravi naziv.

Most je tokom perioda komunizma dobio ime Most bratstva i jedinstva, ali se on nikad nije ustalio u narodu. Beograđani su ovaj most ponekad zvali Savski most ili most u Brankovoj ulici, jer se preko njega ulazi u ulicu nazvanu po pesniku Branku Radičeviću.

Kolokvijalni naziv je dobio po Brankovoj ulici, čiji nastavak predstavlja, a ne po piscu Branku Ćopiću, koji je izvršio samoubistvo skočivši s njega.

Most je i inače poznat po velikom broju samoubistava koja se izvrše ili pokušaju s njega. Nažalost, svake godine oko 40 ljudi reši da izvrši samoubistvo skočivši s Brankovog mosta.

Za ovaj most je karakteristična veoma burna istorija koja je mnogima obezbedila izdavanje brojnih publikacija.

Godine 1930. raspisan je javni konkurs za izgradnju drumskog mosta preko reke Save u Beogradu, a posao je ustupljen inostranoj firmi iz Oberhauzena. Do tada je preko Save u Beogradu postojao samo železnički most sagrađen još 1884. Pošto je položaj mosta definisan u pristanišnoj zoni, a da bi se omogućilo nesmetano okretanje brodova, zahtevan je uslov da se reka Sava premosti još jednim mostom velikih dimenzija.

Izgradnja je počela jula 1930, a most je pušten u saobraćaj decembra 1934. Glavna mostovska konstrukcija je izvedena po ugledu na viseći most preko reke Rajne u Kelnu. Ovaj most, nazvan most kralja Aleksandra, porušen je u razaranjima za vreme Drugog svetskog rata, te je služio relativno kratko. Most je u ovom periodu nosio i nezvanični naziv – Zemunski most.

Kada je aprila 1941. srušen Most kralja Aleksandra Karađorđevića i kad su Nemci potom ušli u Beograd hitno im je bio neophodan most za prebacivanje trupa i opreme iz srednje u jugoistočnu Evropu, kao i sirovina, ali i ranjenika u obrnutom smeru. Opravka postojećeg mosta je bila krupniji zalogaj, pa je rešenje pronađeno u Žablju, gde je neposredno pre toga, iz Nemačke u delovima dopremljen novi most s ciljem da premosti Tisu. Pošto je most u Beogradu bio neophodniji, nesuđeni žabaljski most je hitno prebačen u Beograd, montiran, i tokom 1942. godine pušten u saobraćaj - to je Stari Savski, tramvajski most.

Na stubovima i oporcima starog mosta kralja Aleksandra, koji su u znatnoj meri diktirali i omogućili novo rešenje u pogledu konstruktivnog sistema, 1953. je završena rekonstrukcija mosta. a 1956. pušten je u saobraćaj novi drumski most.

Telegraf je sproveo malo istraživanje. Na pitanje "Kako se zapravo zove Brankov most?" odgovorilo je nekoliko sugrađana. Pogledajte šta su oni rekli:

(Mihajlo Pavić)