Srećan Novi Beograd svima koji slave! Evo zašto je poseban (FOTO) (VIDEO)
Novi Beograd, za koji su nekada govorilo da je spavaonica, sada ima sve odlike metropole - od vrtića, škola, prodavnica, bioskopa, šoping molova, pozorišta... Lokalpatriote će danas proslaviti 66. rođendan ove velike opštine
Rođendan će proteći u znaku osnivanja Humanitarne fondacije Novi Beograd čiji je cilj da se pomogne pojedincima, udruženjima i ustanovama u Srbiji.
- Mogu slobodno reći da je ova fondacija jedinstvena u celoj Srbiji, pre svega zbog toga što, kao što i kaže njen moto, daje jednake šanse svima kojima je pomoć potrebna, a s druge strane davaocima pomoći pruža sigurnost da će pomoć otići onima kojima je namenjena. Napravljen je poseban sajt www.budihuman.rs na kome će svako ko nam se obrati za pomoć dobiti svoj profil i korisnički broj. Preko sajta će svakodnevno moći da se vidi koliko je novca uplaćeno i koliko je još potrebno - kaže Aleksandar Šapić, predsednik opštine koji je predložio osnivanje fondacije.
Adresa je Bulevar Milutina Milankovića 120 d, broj telefona 412-30-30, a radno vreme od 8 do 16 sati.
Novobeogradski fakti:
- 1948. počela izgradnja
- 1952. zvanično formirana opština
- 214.506 stanovnika je imao Novi Beograd na poslednjem popisu
- 300.000 stanovnika živi na ovoj opštini prema proceni policije
- 4.096 hektara je površina opštine
- 91.000 stanova (5.000.000 kvadrata)
- 200 solitera
- 19 osnovnih škola
- 6 srednjih škola
- 3 fakulteta
- 2 više škole
- 5.000 firmi posluje u Novom Beogradu
- 7.580 zanatskih i trgovačkih radnji
Ovih 5 činjenica niste znali o Novom Beogradu:
Kilometar zgrade
Neverovatno, ali istinito. U Novom Beogradu nalazi se najduža stambena zgrada u Srbiji. To je devetokraka meandrirana zgrada u bloku 21. Dugačka je tačno 1.000 metara, a u njoj se nalazi 795 stanova, ima 62 ulaza, 5.152 prozora i 6.380 vrata. U njoj živi oko 3.500 ljudi.
Lauda je bio 2. na Ušću
Trka na Ušću 1969. godine koja je vožena u okviru velike nagrade Beograda, pod nazivom “Formula 5”, okupila je mnoge šampione. Među njima je bio i dvadesetogodišnji Niki Lauda, budući trostruki šampion sveta, koji je zauzeo drugo mesto iako je vodio do krug pred kraj.
Premijera “Godoa”
Drama Semjuela Beketa “Čekajući Godoa” izvedena je prvi put na Starom sajmištu, nekoliko meseci posle zabrane, u ateljeu Miće Popovića. Premijera je bila 1956. u staroj zgradi Borbe i predstavlja pravi početak rada Ateljea 212. Izvođenjem ovog komada rodilo se i avangardno pozorište, kao nagoveštaj novog doba u umetnosti.
Prvi TV snimak
Iz studija na Beogradskom sajmu, koji se tada nalazio na prostoru današnjeg Starog sajmišta, 1938. godine emitovan je prvi televizijski snimak za veliki paviljon, gde je publika mogla da prati različite zabavne događaje. Zahvaljajući ovoj atrakciji, jesenji Beogradski sajam završen je rekordnom posetom od 200.000 ljudi.
Bioskopomanija
Nostalgija za starim bioskopima nije utihnula ni godinama posle njihovog zatvaranja. Evo jednog interesantnog podatka: Bioskopi na Novom Beogradu 1961. godine imali su 1.782 sedišta, što znači da je jedno sedište dolazilo na oko 22 stanovnika.
(Telegraf.rs / 24 sata.rs)