Da li je islamsko bankarstvo najbolje na svetu? Ne zaračunava kamatu i nikad ne propada!

Islamsko bankarstvo karakteriše to što se kamate ne zaračunavaju unapred. Osim toga, klijentu se ne zaračunava kamata na depozite i štednju, a nema ni plenidbe imovine ako ne uspe da vrati zajam

Sudeći prema sve popularnijem islamskom bankarstvu koje zabranjuje kamate, izgleda da je svet izvukao pouku da je pohlepa bankara uzrok krize. Nijedna banka tog tipa, čiji ogranci postoje i u našem regionu, nije propala, a evo u čemu je tajna njihovog uspeha.

Islamsko bankarstvo odlikuje jedna zanimljiva činjenica: kamata se ne zaračunava unapred. Banke, takođe, mogu ali i ne moraju da naplate proviziju na održavanje tekućeg računa. Osim toga, klijentu se ne zaračunava kamata na depozite i štednju, a nema ni plenidbe imovine ako ne uspe da vrati zajam.

- Kada je u pitanju štedni račun, onaj koji ulaže u štednju ne dobija nikavu naknadu i proviziju, odakle se obezbeđuju značajna sredstva. Izuzetak je ako mi, kao klijenti, otvorimo takozvani investicioni račun, izrazimo spremnost da banka upravlja našim sredstvima poput investicionog fonda i da u zavisnosti od rezultata koji banka kao upravljač ostvari, mi dobijamo određeni profit - rekao je Hasan Hanić, dekan Beogradske bankarske akademije, prenosi RTS.

Islamsko bankarstvo i islamski marketing izučavaju se sve više i na postdiplomskim studijma na Oksfordu, a neki principi nalaze uporiše i u našem Zakonu o udruženom radu.

U Bosni i Hercegovini postoji mogućnost takvog poslovanja, mada propisi ove zemlje ne dopuštaju punu primenu principa te vrste bankarstva. U Bi-Bi-Aj banci u Sarajevu tvrde da je finansiranje nekretnina kroz partnerski odnos i rentu, umesto unapred ugovorene kamate, najsličnije izvornom islamskom bankarstvu.

- Ako mi damo recimo 90 odsto, a vi 10 odstoto za kuću, tu kuću kupujemo zajedno u partnerstvu. Onih 90 odsto koji sam ja kupio kao banka, iznajmljujem vama i naplaćujem vam rentu. Ja zarađujem na toj renti. Ne zarađujem na kamati. Znači, zarađujem uvek na nekoj ekonomskoj operaciji koja ima smisla i koja ima vrednost koja nije imaginarna - objašnjava Amer Bukvić, direktor Bi-Bi-Aj banke.

(Telegraf.rs)