VOLE IGRICE, PORODICU I JEFTINE SATOVE: Sve što niste znali o Al Kaidi
Najomraženija teroristička organizacija na svetu Al Kaida, funkcioniše po principu korporacije, ima službu za ljudske resurse, računovodstvene procedure, ali i svoje principe od kojih ne odustaje. Aktivisti Al Kaide drže do porodičnog života i imaju svoje običaje u kojima uživaju. Pogledajte koje
Al Kaida, koju je osnovao Osama bin Laden u Pakistanu, postala je najpoznatija i najomraženija teroristička organizacija na planeti. Još od 1988. godine, Al Kaida je služila kao baza ratnicima džihada koji su poznati po svojim dosadašnjim zločinima.
Međutim, kada ovi teroristi ne prave planove o zločinačkim napadima, oni žive u svom poslovnom svetu i svojim, možda nesvakidašnjim, ali privatnim aktivnostima. Iako ostatak sveta ne može da poveže sa ovom organizacijom ništa osim zločina i žrtava, ipak postoje neke iznenađujuće okolnosti.
Oni nisu baš poznati po griži savesti i osećajnosti. Mnogi bi rekli da su to ljudske karakteristike i da nema mnogo toga ljudskog u svesti nekoga ko je u stanju da odnese na hiljade života.
Jedan od retkih trenutaka bila je situacija kada se od Al Kaide moglo čuti "Žao nam je". Saudijska grana ove organizacije je 2013. napala je Ministarstvo odbrane u Jemenu. Kasim al-Raimi, njihov komandant, dao je striktna naređenja da se od napada poštedi obližnja bolnica. Očigledno da dopis nije stigao do jednog dela organizacije, jer je u tom napadu poginulo 52 pacijenta i osoblja bolnice.
Dizanje bolnice u vazduh nije bio dobar marketing za, ionako već, ozloglašene teroriste, pa je al-Raimi putem video zapisa prosleđenog medijima uputio saučešće i izvinjenje, objasnivši da je takav napad protiv morala Al Kaide. Čak je i ponudio novac kao odštetu porodicama žrtava.
Kada je bin Laden oformio ovu organizaciju, nakon stečenog iskustva na studijama ekonomije, odlučio je da je vodi kao korporaciju. U Al Kaidi ne postoji ništa što nije prošlo papirologiju. Bilo da se kupuju zalihe oružja ili hrana, operativci moraju da prilože priznanice. Kada su mirotvorci UN-a pretresli napuštenu bazu u Timbuktuu, pronašli su na stotine računa za svakodnevne namirnice - makarone, selotejpe, sapune, pa čak i metle.
Ovo opsesivno računovodstvo u kom se vodi računa o svakom potrošenom centu sprovođeno je mnogo šire od teritorija Somalije, Avganistana i Iraka. Pored priznanica postoje registratori sa budžetima, aplikacionim formularima za posao i svim podacima o operativcima, o kojima vodi računa kadrovsko odeljenje.
Između dva teroristička napada u kojima mnoge porodice ostaju bez svojih članova, operativci ove organizacije vole da provedu vreme sa svojim porodicama, uživajući u različitim vidovima zabave.
Prošle godine su dve grane Al-Kaide, Sirijska i Iračka, napravile zajedničku porodičnu zabavu, organizujući takmičenje za dečake u jedenju sladoleda. Kako njihova vera propoveda jednakost, i za devojčice je priređena zabava - takmičenje u recitovanju odeljaka Kurana. Uz igru nije nedostajalo ni hrane, pa je deo poklonjen gladnoj deci.
Nije svako rođen sa znanjem potrebnim za aktivno učešće u Al Kaidi, niti pristupanje ovoj organizaciji treba shvatiti "zdravo za gotovo". Upravo zbog toga postoji onlajn magazin namenjen budućim operativcima.
"Inspajr" sadrži savete kako se stan podiže u vazduh ili izaziva opšta panika na ulicama. Za one koji nisu sigurni da li da se pridruže grupi terorista namenjen je članak "Šta očekivati od džihada", a za nove pristalice pruža savete u članku "Napravite bombu u kuhinji svoje majke".
Voditi rat protiv Zapada je skupa "zanimacija" i Al Kaidi je keš veoma potreban. Kako njen osnivač nikada nije hteo da finansira organizaciju iz privatnog budžeta, Al Kaida se oslanjala na donacije radikalnih džamija i prijateljskih lidera.
Međutim, pripadnici Al-Kaide ne beže od rada koji će im stvoriti priliku da zarade novac, na stranu da li je legalan ili ne. Al Kaidin somalijski ogranak mesečno zarađuje 435.000 evra za biznis zvani "krivolov".
Naime, predmeti napravljeni od slonove kosti su veoma popularni u zemljama Azije, posebno u Kini, a već možemo da pretpostavimo ko su im glavni snabdevači.
Agenti Al-Kaide su veoma precizni i tačni, kada je u pitanjuvreme obavljanja njihovih zadataka. Omiljeni gedžet u ovoj terorističkoj grupi je jednostavni i jeftini sat japanske proizvodnje, Casio F-91W iz 90-tih.
Ne znači da je svako ko ga nosi terorista, ali ovaj sat svakako jeste jedno od njihovih obeležja i on je upravo ono što svaki mladi, novi član prvo dobije na poklon.
Uz samo nekoliko dodatnih elemenata, poput baterije, strujnog kola i malo eksploziva, ovaj sat se uz malo stručne intervencije pretvara u detonator.
Ponosni na dobro obavljen posao, ovi teroristi su posebno "alergični" kada njihove zasluge pripisuju nekom drugom. Oko Kula bliznakinja u Njujorku povele su se različite rasprave o teorijama zavere, pa je jedna od njih bila da su Amerikanci sami iscenirali ovaj incident, otvorivši sebi put i opravdanje za kontra napad.
Bivši Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad izneo je ovu teoriju na Generalnoj skupštini UN-a, što je izazvalo gnev i opšte kritike kod džihadista, koje su ubrzo objavljene u pomenutom onlajn magazinu "Inspajr", uz objašnjenje da je iranski predsednik izgubio popularnost koju je želeo da povrati diskreditujući Al Kaidu. Nažalost, on nikada nije dao odgovor na ove optužbe.
Šerijatski zakon propoveda razna pravila, pa je jedno od njih vezano i za muziku, koju inače smatraju zlom "radnjom". Pevanje je, međutim nešto drugo. Bezmalo puta su džihadisti sprovodili akcije krađe mobilnih telefona u kojima bi melodije zamenjivali stihovima svojih zapovesti.
Omar Hamami, koji je rođen i odrastao u Alabami, pridružio se somalijskom ogranku Al Kaide i tamo postao savršen portparol za regrutovanje novih džihadista. Njegova rep muzika propovedala je o slavi mučeništva, o veličini avganistanskih boraca i pravdi koju ova organizacija sprovodi.
Nakon što je ubijen zbog svojih aktivnosti, Al Kaida je nastavila njegovu propagandu zahvaljujući Deso Dogu, preobraćenom Nemcu koji repuje o samoubilačkim napadima u Siriji.
Izgleda da Al-Kaida ne prašta nikome, pa ni onima koji se "igraju" proganjanja terorista. Rasel Krou, popularni holivudski glumac, snimao je film u kome je igrao ulogu agenta CIA-e čija misija je bila lov na teroriste.
Tokom snimanja na setu se pojavila dojava da je ovaj glumac ugrožen, jer njegove igrarije moraju biti sprečene. Iako je reč o događaju iz 2001. godine, kada ova organizacija još nije dostigla svoju slavu, Kroua su naredne četiri godine nadgledali FBI agenti, kako bi sprečili eventualno ugrožavanje njegovog života, u slučaju da se pretnja zaista realizovala.
Kako je svaki teroristički napad i oduzimanje nečijih života, izlažući i svoj život u opasnost, verovatno veoma stresan, jedna od omiljenih relaksacija džihadista su video igrice. Kako bi opuštanje bilo zabavnije, oni su napravili i svoju verziju Spejs Invejdra i omogućili sebi da na monitorima upravljaju Al-Kaidinim letelicama.
Umesto "gejm over" poruke na kraju svake druge igrice, eksplozijom ovog aviona se pojavljuje "Čestitam, ti si mučenik", što je u ovoj organizaciji zaista velika čast.
(Telegraf.rs)