CRNO TRŽIŠTE ORUŽJA U SRBIJI: Na ulici možete kupiti i hekler i kalašnjikov!
Na crnom tržištu oružja u Srbiji mogu se naći "duge devetke", "tetejci", "škorpioni" i "hekleri". Moguće je kupiti i bombe, ali i "kalašnjikov"
Procenjuje se da se na crnom tržištu oružja u Srbiji nalazi više od tri miliona komada. Mogu se naći gotovo svi kalibri dugih i kratkih cevi, od pištolja CZ99 ("duge devetke") i M57 ("tetejca"), pa do "heklera", "uzija" i "škorpiona".
U Srbiji je registrovano tek 1,2 miliona komada oružja. Procenjuje se, međutim, da se na crnom tržištu može naći mnogo više.
- Kad se govori o trgovini oružjem koje možete kupiti na ulici, uglavnom se misli na kratke i duge cevi, pištolje i puške svih kalibara. Bombe, takođe, mogu da se nađu jer se mogu lako sakriti. "Topovi", rakete i eksplozivi su već retki, oni podrazumevaju veliku kupovinu, a to ide preko organizovanih kriminalnih grupa. Mitraljezi i puškomitraljezi ne mogu se naći često u prodaji, jer su kabasti i nisu baš podesni za nošenje i sakrivanje. Kad imate kupca uvek se nađe prodavac. Tako je to i u svetu trgovine oružjem - kaže sagovornik Telegrafa upućen u ovu problematiku.
Izbor je veliki: od različitih pištolja tipa CZ99, koji je poznatiji kao "duga devetka", M70, M57 ili "tetejac", CZ88, do "kalašnjikova". Može se naći i "hekler", "škorpion", "uzi", oružje čija je upotreba dozvoljena samo pripadnicima vojske i policije.
U prilog činjenici da se oružje na ulici može lako nabaviti, govore i podaci MUP, prema kojima je u 2013. oduzeto ukupno 1.516 komada oružja u ilegalnom posedu. Među oduzetim oružjem bilo je 722 pištolja i revolvera, 695 pušaka, 47 ručnih bombi i 45 komada ostalog oružja, 4 automata i automatskih puški i 3 puškomitraljeza.
Kupoprodaja oružja obavlja se najčešće po preporuci, odnosno tako što zainteresovane oni koji se time bave, upute na pravu osobu ili adresu. Međutim, nedavno se pojavila priča da je pištolj moguće kupiti i na najlon pijaci u Novom Sadu. Spekuliše se da se cena pištolja kreće od oko 100 evra pa naviše, dok se municija prodaje po ceni od nekoliko desetina dinara.
Ranije je oružje na crnom tržištu u Srbiji, stizalo iz Albanije, ali danas ga i samo u našoj zemlji ima dovoljno.
- Posle raspada Jugoslavije, velike količine oružja našle su se u raznim magacinima teritorijalne odbrane, pa su se neki lako snalazili. Ipak, danas oružje najčešće dolazi sa Kosova, iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Ako nemate sigurnu vlast, onda je lakše transportovati oružje i municiju. Ali, ono može da se kupi u svakoj zemlji jer trgovci oružjem imaju svoje kanale - zaključuje naš sagovornik.
(M. S.)