Ukrajina nikad nije priznala Kosovo! A da li će Srbija priznati Krim?
Dan nakon što su građani Krima odlučili da se pripoje Rusiji apsolutnom većinom glasova, usledila su nova pitanja - da li će zemlje zapada ipak priznati ovu novu Republiku i da li će se Srbija pridružiti zemljama EU uprkos tome što Ukrajina nikad nije priznala jednoglasnu nezavisnost južne srpske pokrajine
Ukrajina nikad nije priznala nezavisnosti Kosova, a naglasila je da je priznavanje od strane Ujedinjenih nacija bila greška, kao i da ta zemlja nikad neće usvojiti jednostrano otcepljenje južne srpske pokrajine. Danas, šest godina potom, nakon referunduma na Krimu kojim je apsolutnom većinom izglasano pripajanje Rusiji postavlja se pitanje da li će Srbija priznati nezavisnost i na neki način uzvratiti Ukrajini ili će ostati po strani.
- U skladu sa međunarodnim normama, bilo koje kršenje celovitosti neke države su zabranjeni. Priznanje Kosova je bilo greška i kršenje međunarodnih normi - rekao je bivši predsednik Ukrajine Viktor Janukovič pre četiri godine oštro se protiveći otcepljenju.
Takođe, ni Rusija nikad nije priznala Kosovo, ipak predsednik Putin u nedavnoj izjavi upravo se pozvao na Kosovo i izjavio da Krim može da učini isto, što je izazvalo različite reakcije. Iako je kasnije svoju izjavu pravdao greškom ovo je izazvalo strahove da se iza takvih reakcija krije promena mišljenja Rusije prema Kosovu.
Nije samo predsednik Rusije kontradiktoran, već je to i čitava Evropska unija. Naime, Zapad je priznao jednoglasnu nezavisnost Kosova, dok nijedna zemlja ne priznaje odvajanje Krima.
Francuski list Figaro pita se da li će šest godina nakon proglašenja nezavisnosti srpske pokrajine, ovaj demokratski potez stanovnika Krima koji je izglasalo 96, 6 odsto birača naići na odobravanje evropskih zvaničnika.
I dok su evropski zvaničnici odlučni da ne priznaju krimsku nezavisnost, Vrhovni sovjet ove pokrajine usvojio je na vanrednoj sednici rezoluciju o nezavisnosti i obratio se Rusiji za prijem Republike Krim u sastav Ruske Federacije s pravima novog subjekta federacije i statusom republike.
Skupština se obratila i UN, kao i svim državama sveta i pozvala da je priznaju.
Međutim, odgovor Zapada stigao je samo u vidu finansijskih sankcija i viznih ograničenja sedmorici visokih ruskih zvaničnika, kao kaznu Rusima zbog priznavanja referenduma na poluostrvu Krim.
Srpski zvaničnici još uvek se nisu oglašavali po pitanju Krima, kao ni stanja u Ukrajini. Jedino je lider SNS Aleksandar Vučić izjavio da se Srbija neće mešati u nešto što sa njom nema veze i dodao da će Beograd poštovati principe međunarodnog prava.
(Telegraf.rs)