POGROM NAD SRBIMA: Zločinci i dalje bez kazne (FOTO)
Prilikom obeležavanja deset godina od martovskog pogroma, u Kosovskoj Mitrovici poručeno da je "vreme da svaki zločin nad Srbima dobije ime i prezime"
Polaganjem cveća na mestima gde su pre deset godina, hicima iz snajperskog oružja ubijeni Borivoje Spasojević i Jana Tučev, rukovodstvo opštine severna Kosovska Mitrovica, predstavnici boraca, članovi porodica i građani obeležili su 10 godina od zločina bez kazne.
Specijalni savetnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju i gradonačelnik severne Kosovske Mitrovice Goran Rakić je rekao da je "vreme da svaki zločin nad Srbima dobije ime i prezime".
- U 33 pojedinačna akta nasilja učestvovalo je 51.000 ljudi, 900 ljudi pretučeno je i teško povređeno, 935 srpskih, romskih i aškalijskih kuća zapaljeno je i oštećeno, 3.870 stanovnika proterano je iz svojih domova, šest gradova i 10 sela etnički je očišćeno - rekao je on.
Takođe, 35 verskih objekata Srpske pravoslavne crkve srušeno je i uništeno, od čega 18 spomenika od posebnog kulturnog značaja, više pravoslavnih grobalja oskrnavljeno je, uništene su mnogobrojne matične knjige, svedoci vekovnog trajanja Srba na Kosovu i Metohiji, navoid Rakić.
- Ubistva, otimanje imovine, proterivanje sa vekovnih ognjišta, predstavljaju egzistencionalne probleme Srba za koje niko nikada nije odgovarao – rekao je Rakić i dodao da je "zabrana dolaska ministra zaduženog za Kosovo i Metohiju Aleksandra Vulina pokazuje da pogrom i teror nad Srbima traju i danas".
Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica Aleksandar Spirić je rekao da su "bol, tuga i patnja prisutni i posle deset godina od pogroma nad srpskim stanovništvom, zločinci i nalogodavci nisu otkriveni i kažnjeni".
- Naša je obaveza da nikada ne zaboravimo stradale i učinimo sve da se više nikada i nigde ne ponovi 17. mart i pogrom nad Srbima. Tražimo od predstavnika Međunarodne zajednice da se otkriju nalogodavci i oni koji su odgovorni za stradanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, da se proteranima omogući povratak na svoja ognjišta, a crkve, manastire i groblja koja su oskrnavljena i porušena da se izgrade i obnove - rekao je Spirić.
Predsednik Skupštine severna Mitrovica Ksenija Božović zatražila je od predstavnika Međunarodne zajednice, Unmika i Kfora, "da pokrenu istragu o zločinima počinjenim 17. i 18. marta i počinioce i njihove nalogodavce otkriju i kazne".
Sin ubijenog Borivoja Spasojevića, Dragan je rekao je da ne očekuje pravdu od predstavnika Međunarodne zajednice i drugih pravosudnih organa na Kosovu i Metohiji.
- Oni se bave uklanjanjem Srba koji su uspeli da zadrže srpski narod na ovim prostorima, da budu stožer okupljanja, kao što je slučaj sa Oliverom Ivanovićem i Dragoljubom Delibašićem koji nevini leže u zatvoru. Možda će na kraju oni biti optuženi da su, svojom pojavom i glasnim opredeljenjem za srpsku državu i srpski narod, krivi što se desio martovski pogrom nad Srbima - rekao je Dragan Spasojević koji je na mesto ubistva svoga oca položio veće sa suprugom i jednogodišnjom ćerkom.
Vezano za inidente koji su se dogodili 17. marta 2004. godine Euleksov tužilac u Okružnom sudu u Prištini je imao ukupno šest slučajeva, od kojih je pet predmeta obustavljeno, a samo u jednom slučaju optužnica potvrđena. U Okružnom sudu u Prizrenu jedan slučaj je okončan i osumnjičeni je proglašen krivim.
(Telegraf.rs)