Da li će Slovenija morati da plati milijardu evra odštete?

Više od 25.000 državljana republika nekadašnje SFRJ bilo je odstranjeno sa popisa stanovništva 1992. čime su izgubili sva socijalna i radna prava. Sud u Strazburu doneo odluku da šestoro dobiju odštetu od ukupno 240.000 evra

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu je doneo odluku da Slovenija mora da isplati odštetu "izbrisanima" iz popisa stanovništva tokom 1992. godine. Sud je pre par dana doneta je presuda prema kojoj Slovenija u roku od tri meseca šestorici tužitelja u slučaju "Kurić i ostali izbrisani protiv Slovenije" mora da isplati 240.000 evra za materijalnu štetu koja im je naneta brisanjem iz popisa stalnih stanovnika te države.

Reč je o problemu više od 25.000 državljana republika nekadašnje SFR Jugoslavije koji su bili "izbrisani" prilikom slovenačkog osamostaljenja, jer su odstranjeni iz popisa stanovništva čime su izgubili sva socijalna i radna prava, pa ukoliko se pomnoži taj broj, s prosečnom odštetom od oko 40.000 evra dolazi se do neverovatne cifre od oko - MILIJARDU EVRA. Da li će i kako Slovenija rešiti ovaj problem?

 

Pojedinačne odštete kreću se od 37.000 do 70.000 evra i više su od kompenzacija predviđenih slovenačkim zakonom o odšteti za "izbrisane neslovence".

Svojom presudom pre godinu i po dana Evropski sud je tužiteljima iz slučaja "Kurić i ostali" dao za pravo i dodelio nematerijalnu odštetu za pretrpljeni gubitak statusa od po 20.000 evra, a Sloveniji naložio izradu šeme za odštete.

Komentarišući presudu, slovenački ministar unutrašnjih poslova Gregor Virant izjavio je da je zadovoljan i da je u presudi implicitno potvrđeno da je Slovenija na pravom putu da reši problem "izbrisanih".

Kako je podsetio, država se zakonom obavezala na isplatu materijalne štete u paušalnom iznosu po 50 evra za svaki mesec u kojem su "izbrisani" bili bez statusa koji su izgubili na osnovu 1992. godine prihvaćenog zakona.

Inače, taj zakon je slovenački Ustavni sud ocenio neustavnim.

S druge strane, udruženja "izbrisanih" ocenjuju da je 50 evra za svaki mesec, koje je predvidela slovenačka vlada, premalo u odnosu na realnu materijalnu i nematerijalnu štetu i znatno manje u odnosu na iznose koje je u slučaju "Kurić i ostali" dodelio Evropski sud u Strazburu.

(Telegraf.rs / Tanjug)