JELENA JOVANOVIĆ: Poboljšati status žena u Srbiji!

- Posebno je sramota ako deliš nacije na dobre i loše, a isto toliko je sramno ako deliš pripadnike tuđe nacije na dobre ili loše. Skoro najsramnije je ako to radiš zato što ti to tako odgovara tokom jedne političke kampanje - izjavila supruga Čedomira Jovanovića

U Novom Pazaru je održan Prvi ženski kongres Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka koji je uputio poziv supruzi Čedomira Jovanovića, predsednika Liberalno demokratske partije, Jeleni Jovanović da učestvuje u radu najvećeg skupa žena koji je ikada održan u Sandžaku.

Jelena Jovanović je prihvatila poziv i podržala sve koji se bore za emancipaciju žena u Srbiji, ali i osudila diskriminaciju Bošnjaka koja je posebno u ovoj izbornoj kampanji iskazana kroz njihovo otvoreno omalovažavanje.

Ona je na kongresu, kom je prisustvovalo oko 600 učesnica iz celog Sandžaka i Srbije, istakla da se ne bavi politikom, ali da je uz svog supruga uspela da izgradi specifičan odnos prema njoj i da smatra da u politici nije dobro raditi ono od čega te je sramota, a da je sramota ljude deliti na dobre i loše na taj način da su dobri oni koji su tvoji, a loši oni koji nisu.

- Posebno je sramota ako deliš nacije na dobre i loše, a isto toliko je sramno ako deliš pripadnike tuđe nacije na dobre ili loše. Skoro najsramnije je ako to radiš zato što ti to tako odgovara tokom jedne političke kampanje. Baš najsramotnije je ako je i nekog drugog sramota zbog onog što si ti uradio. Mene je sramota što neki ljudi u mojoj sredini misle da su supruge i kćerke nekih Bošnjaka u lošijem položaju od ostalih supruga i kćerki u Srbiji samo zato što su njihovi muževi, očevi ili braća pripadnici neke stranke ili što idu u džamiju. Kao što me je sramota u ime društva u kome živim kada se ne sankcionišu oni koji svoje ili tuđe supruge i kćerke stavljaju u lošiji položaj, pa koje god da su oni ideologije ili vere. Kao što sam besna kada je žena, bilo koja i bilo koje nacije ili vere, žrtva nasilja, zlostavljanja, mržnje i kao što sam ogorčena što moja država tako nešto ne sankcioniše dovoljno, a veoma često ni uopšte - rekla je Jelena Jovanović.

Ona je podsetila da se današnji dan, Osmi mart, obeležava skoro sto godina u celom svetu, kao dan borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.

Dodala je da sa suprugom često razgovara o tome da se položaj žene, u svetu koji se promenio, promenio još više.

- Žena doprinosi društvu, državi i svojoj porodici više nego ikad. Taj doprinos se mora ponovo izmeriti, taj oprinos se mora ponovo vrednovati, taj doprinos je promenjen onoliko koliko se promenio svet u kome živimo. Ta promena neće biti laka, niti brza. To neće biti jednostavan niti kratak proces, ali je vreme, ili vakat kako se ovde kaže, da se ta promena počne dešavati. Vreme je za vreme bez predrasuda. Vreme je za toleranciju. Vreme je za negovanje razlika među nama. Vreme je da cenimo jedni druge. Vreme je da poštujemo jedni druge. Vreme je da pružimo šansu...vreme je da pružimo ruku - navela je ona.

(Telegraf.rs)