PROČITAJTE: Četiri dobra razloga da ne kupite stan!

Kriza kojoj se ne vidi kraja i masovna nezaposlenost uništila je tržište nekretnina. Šta je bolje: živeti u iznajmljenom stanu ili se zadužiti i skućiti se?

Šta je bolje: živeti u iznajmljenom stanu ili se zadužiti i skućiti se, odnosno "biti svoj na svome"?

U zapadnoj Evropi tržište za rentiranje stanova bolje je uređeno nego u Srbiji. Kriza kojoj se ne vidi kraja i masovna nezaposlenost uništila je tržište nekretnina. Iako je mnogima san da sebi kupe stan, iznajmljivanje ima svojih prednosti.

Na primer, novinarka britanskog Gardijana Laura Kaj vrlo je zadovoljna što je deo "Generacije iznajmljivača" , kako je to nazvala. Živi sa svojom cimerkom u malom stanu u Šefildu u Velikoj Britaniji i nada se da će jednog dana iznajmljivati veći stan, ali na kupovinu i ne pomišlja.

Strah od kvarova

Iznajmljivanje stana ima svoje prednosti, piše ona, a jedna je što ne živi u strahu od kvarova. U njenom unajmljlivačkom "stažu" više joj se puta, naime, dogodilo da su joj se pokvarili bojleri, mašine za pranje, sudopere, rerne... Osim što je shvatila da je kućni aparati ne vole, shvatila je i da su njihove popravke skupe, tako da ih sa svojom malom platom ne bi mogla popravljati ili kupovati. A dok nema svoj stan, i ne mora, zaključuje.

Sloboda preseljenja

Ukoliko poželi da se preseli u drugi stan, drugi grad ili drugu državu, sve što mora da uradi jeste da to najavi svom stanodavcu mesec dana unapred. Nema prodaje, agencija za nekretnine, natezanja ...

- Nevezanost za jedno mesto je jednako oslobađajuće koliko, verujem, vlasništvo nad nekretninom deluje smirujuće i stabilno. Nijedno nije bolje od drugog, ali oboje ima svoje prednosti - piše Kaj.

Cimeri

Deljenje svog životnog prostora može vas izludeti, ali može biti i najzabavnije iskustvo koje ste imali u životu. Pregovaranje o jutarnjem korišćenju kupatila, dogovor o iznošenju smeća, čišćenju i svemu ostalom izvrsna su vežba tolerancije i stvaranja kompromisa, a mogu učvrstiti prijateljstvo bolje od bilo kakvog druženja.

"Izgubljena generacija"

Danas, mlade često definišu kao "izgubljenu generaciju" koja ne može da nađe posao i koja sebi ne može da priušti stan, pa žive sa roditeljima. Kaj se ne slaže - tvrdi da pripada generaciji koja se svojoj situaciji može smejati i izdržati je, a ističe i da postoje gore stvari od toga da ne posedujete četiri zida: mogli biste, recimo pripadati "Generaciji kuge".

(Telegraf.rs)