HOROR U SRPSKIM BOLNICAMA: Rđavim instrumentima seku pacijente!
Ove godine prijavljeno je 17 epidemija bolničkih infekcija, obolelo je 270, a umrlo osam osoba
Udruženje za sterilizaciju i dezinfekciju Srbije ukazalo je da su glavni uzroci bolničkih infekcija loša dezinfekcija i sterilizacija instrumenata jer se ne radi u skladu sa zakonski precizno predviđenim normama. Instrumenti često prekriveni rđom i ostacima tkiva.
Svi koji imaju hirurške zahvate u salama širom Srbije nisu bezbedni. Instumenti koji se koriste u operacionim salama stari su i po četiri decenije, zarđali, sa nataloženim organskim ostacima.
- Ovakvi instrumenti kojima se rade i najzahtevnije operacije nisu pravilno sterilisani, rizični su po zdravlje i usko povezani sa sve većim brojem epidemija u zdravstvenim ustanovama, tvrde Jelena Čalović, predsednica Srpskog udruženja sterilizacije i dezinfekcije, zaposlena kao instrumentarka u Institutu za majku i dete „Dr Vukan Čupić“i njen zamenik Milan Kajtez, zaposlen kao instrumentar u GAK „Narodni front“, prenose Novosti.
U Srbiji se godišnje registruje između 5.000 i 6.000 bolničkih infekcija kažu podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Bolničku infekciju dobije od 1,5 do tri odsto svih pacijenata, a ove godine prijavljeno je 17 epidemija bolničkih infekcija, obolelo je 270, a umrlo osam osoba.
- Osnovni uzrok ovakve situacije je što ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi ne postoji centralna sterilizacija i nigde se ova najvažnija preventiva od infekcija ne radi kako treba. U našem lečenju upotreba antibiotika je uobičajena postoperativna preventiva, čime se stvara otpornost na antibiotike i otvaraju vrata za smrtnost od infekcija. Zapravo se mimoilazi najvažnija stvar - pravilna sterilizacija i dezinfekcija. Svuda u svetu, hirurgija i sterilizacija su smeštene na jednom mestu. Ministarstvo zdravlja smo više puta obavestili o svemu i nismo dobili nikakvu reakciju - kažu sagovornici.
U Ministarstvu zdravlja tvrde da postoji stalni nadzor nad obavčjanjem sterilizacije.
- Sanitarna inspekcija vrši nadzor nad obavljanjem sterilizacije, tako što kontroliše da li postoji uredna dokumentacija - evidencija o načinu, postupcima sterilizacije i da li se, na koji način i kojom dinamikom obavlja kontrola efikasnosti obavljene sterilizacije - kažu u Ministarstvu zdravlja i dodaju da svako ko ima podatke da se u nekim ustanovama ne radi kako treba, može da prijavi i sanitarci će odmah izaći na teren.
Ipak, iz SUSIDA, tvrde da su upozoravali Ministarstvo zdravlja u više navrata, prošle godine i poslednji put pre nekoliko dana sa svim fotografijama i podacima, ali da nijedan odgovor nisu dobili.
(Telegraf.rs)