OTKRIVAMO: Mogu li roditelji deci da daju različita prezimena?
Slatke muke koje budući roditelji imaju kada detetu biraju ime, u moderno doba proširile su se i na davanje prezimena detetu. Neretko se dešava da supružnici koji se različito prezivaju ne mogu da se dogovore da li će dete nositi očevo, ili majčino prezime
Moderno doba, u kome sve više žena koje se udaju bira da zadrži svoje prezime, otvorilo je nove dileme koje nastaju kada novorođenoj bebi treba dati ime.
Slatke muke koje budući roditelji imaju kada detetu biraju ime, u moderno dobra proširile su se i na polje davanja prezimena detetu. Neretko se dešava da supružnici koji se različito prezivaju ne mogu da se dogovore da li če dete nositi očevo, ili majčino prezime.
Upravo iz ovog razloga, neretko im na pamet pada ideja da njihovi naslednici imaju imaju dva prezimena. Redakciji Telegrafa javilo se nekoliko čitaoca koji su imali problem da kod matičara upišu detetu dva prezimena.
Proverili smo da li je ova opcija zakonski moguća.
- Prema članu 345 Porodičnog zakona, prezime deteta se određuje prema prezimenu jednog, ili oba roditelja. Međutim, kada se kaže oba roditelja to se odnosi na zajedničko prezime. Dakle dete može da ima samo jedno prezime - očevo, ili majčino ukoliko se oni različito prezivaju - navode iz Uprave grada Beograda.
Takođe, ukoliko supružnici nemaju isto prezime, sva njihova zajednička deca se moraju istovetno prezivati. Ne može da se dogodi da starije dete ima majčino, a mlađe očevo prezime.
- Roditelji koji se različito prezivaju pri upisivanju prvog deteta imaju izbor - da li će detetu dati očevo, ili majčino prezime. Nakon toga, sva njihova zajednička deca moraju da imaju isto prezime kao i prvorođeno dete. To je zakonom regulisano, u smislu zaštite deteta -objašnjava Nemanja Đurović, matičar sa opštine Zvezdara.
(M. B.)