Srbima ne daju ni da bankrotiraju
Od uvođenja finansijske propasti nema ništa zato što građani redovno izmiruju obaveze. Probleme sa kreditima ima 10 odsto ljudi
Građani Srbije, koji nisu više u stanje da otplaćuju kredite koje su uzeli, ne mogu da proglase lični bankrot, jer takav zakon u našoj zemlji ne postoji. Kako smatraju bankari, za tako nešto nema razloga jer broj neotplaćenih zajmova nije alarmantan.
Oko 130.000 građana nije u stanju da vrati kredite jer su ostali bez posla ili ne primaju plate. Njih svakodnevno banke zovu, šalju opomene ili aktiviraju hipoteke, ako su uzeli stambene pozajmice. Zasada je oko 500 porodica ostalo bez krova nad glavom ili strepi da će ga izgubiti. Takođe, oko 255.000 građana je stalno u minusu po tekućem računu.
Taj dug, zajedno sa dugom po karticama, prelazi 600 miliona evra. Za sada, građani ukupno duguju oko 5,5 milijardi evra za razne kredite, a najviše za stambene i gotivinske zajmove. Dug po stanovniku za kredite iznosi 740 evra, a ako se uračunaju i čekovi, kartice i lizing - 830 evra. Zbog sve lošijeg standarda, sve ih teže otplaćuju, pišu Novosti.
- U Srbiji nema razloga da se donese zakon o ličnom bankrotu, kako što je to učinjeno u Hrvatskoj, jer je nivo nenaplativih kredita veliki u privredi, a nije toliko zabrinjavajući kod građana. Može se reći da stanovništvo uredno otplaćuje obaveze, dok je nivo nenaplativih zajmova privrede veliki - smatra Đorđe Jeftić, direktor Uprave za nadzor finansijskih institucija.
Hrvatske vlasti su ovakvu meru pravdale time da se "kroz lični bankrot traži način da se dugovi postupno vrate i da dužniku bude lakše", ali naši bankari upozoravaju da je takva mera vrlo neprijatna. Građanin koji proglasi lični bankrot dobija "staratelja" koji raspolaže njegovim primanjima i imovinom. On mu daje džeparac, ali samo toliko da može da preživi. Ostale prihode usmerava u otplatu duga.
(Telegraf.rs)