Umetnici - bežite iz zemlje!
Milan Bosnić, akademski umetnik, mladim umetnicima poručuje da napuste Srbiju, da upišu fakutet u inostranstvu ili postdiplomske studije i da kroz drugačiji sistem prođu ceo krug školovanja, nakon čega sami mogu da odluče da li treba da se vrate ovde ili ne
Većina građana Srbije svakodnevno se suočava sa brojnim materijalnim problemima što povlači pitanje da li je neophodno da i ono malo što bi moglo da ih usreći, u čemu bi mogli da uživaju, mora da se završi upravo pričom o nedostatku novca koji naročito fali kulturi i umetnicima.
Sadržaji koji se tiču likovne scene ne manjkaju, svaki dan se otvori po nekoliko izložbi, ali koliko se zaista pažnje obraća na sama dela, a koliko na "nemam" ili "jadni mi (umetnici)". Na ta pitanja odgovor su Tanjugu dali akademski umetnici Milan Bosnić i Milica Milićević koji čine umetnički par diSTRUKTURA.
Bosnić kaže da su kreativne i konstruktivne razgovore sa sobom odneli svi oni koji su otišli iz zemlje u poslednjih 25 godina.
- Malodušnost koja vlada među umetnicima je u velikoj meri neopravdana - smatra on i ocenjuje da je populacija koja je ostala u zemlji u stvari ona slabija i mladi ljudi ovde nemaju dobre primere od kojih bi učili.
On je kazao da se sve pretvorilo u bitku za preživljavanje. "Ne znam zašto mladi napuštaju kulturu. Love nema pa nema, lovu zaradi neko ko ima ideju, energiju, viziju i ne verujem da neko može bolje da prođe ako, na primer, prodaje džempere ili cipele", smatra Bosnić.
U isto vreme Milićević veruje da situacija u zemlji treba da se razume, ali i da je tačno da umetnici "kukaju" i da to utiče na samu umetnost. Ona je dodala da je važnije pitanje kako se vratiti pozitivnom stvaranju i kako izaći iz negativnih priča koje nas okružuju čime bi autori sačuvali i sebe i svoju umetnost.
Oni mladim umetnicima poručuju da napuste Srbiju, da upišu fakutet u inostranstvu ili postdiplomske studije i da kroz drugačiji sistem prođu ceo krug školovanja, nakon čega sami mogu da odluče da li treba da se vrate ovde ili ne.
DiSTRUKTURA mladima preporučuje i da uzmu malo više učešća u socijalnom angažmanu kroz kulturu. "Oni bi trebali da se uključe u rad neke od galerija ili nevladine organizacije, a ako nemaju gde, mogu sami da naprave svoju nevladinu organizaciju" poručuje Bosnić.
On objašnjava da se sa tim često susreću u inostranstvu, gde mnogo vremena provode na izložbama i gostovanjima i gde skoro da ne poznaju aktivnijeg umetnika koji nema i svoju nevladinu organizaciju. Milićević je dodala da su to česte umetničke inicijative koje su u stvari umetnička udruživanja čime se olakšava proboj umetnika na kulturnoj sceni.
Oni su, međutim, rekli i da je kriza je u celom svetu, ne mislići na ekonomsku, već na krizu sistema i društva.
- Poplava je glupavih priča, svako mora da preuzme odgovornost za sebe, a mi to radimo kroz delovanje u inostranstvu - kaže Bosnić. On je dodao da je Srbija mala sredina u kojoj je sužena umetnička scena.
(Telegraf.rs / Tanjug)