Ovo su svetski brendovi koje su kupili Kinezi (FOTO)
Među najznačajnijim svetskim robnim markama koje su pokupovali kineski tajkuni našli su se i Motorola, IBM, Hamer, Londonski taksi, Volvo...
Kineski tajkuni su poslednjih godina pokupovali veliki broj poznatih američkih i evropskih kompanija, a mi vam predstavljamo neke od najpoznatijih transakcija.
Aerodrom Hitrou
Ogranak kineskog državnog fonda "Čajna investment korporejšen" kupila je deset odsto udela u londonskom aerodromu Hitrou za 560 miliona evra.
Volvo
Kineski proizvođač vozila "Džili" kupio je švedsku fabriku automobila "Volvo", koja je bila vlasništvo američkog Forda, za oko dve milijarde evra.
Saab
Grupa Švedski automobili ("Swan") saopštila je da je zaključen načelni ugovor o prodaji Saaba kineskim partnerima Pang Da i Zijang jangmen Lotus automobils za 100 miliona evra.
Motorola
Kineski proizvođač kompjuterske tehnike Lenovo ugovorio je sa Guglom kupovinu segmenta Motorola mobiliti za 2,9 milijardi dolara. Gugl je kupio kompaniju Motorola mobiliti 2012. godine za 12,5 milijardi dolara.
Filips
Poslednji deo paketa deonica od 30 odsto u vlasništvu holandskog Filipsa kupila je firma "TP vižn". Za korišćenje imena Kinezi će Filipsu plaćati 2,2 odsto od godišnje prodaje.
Londonski taksi
Kinezi koji su kupili Volvo pazarili su i britansku kompaniju koja proizvodi slavni londonski taksi. "Džili holding" grupa je uzela "Mandžaniz bronz holdings" za svega nešto više od 11 milona funti. Kinezi su prethodno posedovali 20 odsto vrednosti te kompanije.
MG Rover
Kompanija Nanjing kupila je nekadašnji ponos britanske auto-industrije MG Rover za 60 miliona funti.
Hamer
Dženeral motors je prodao Hamer. Cena nije saopštena, ali se procenjuje na manje od 500 miliona dolara. Kupac je "Sičuan Tengzong hevi indastrijal mašineri kompani".
Smitfild
Šuangui grupa kupila je jednu od najvećih američkih kompanija za proizvodnju mesa i suhomesnatih proizvoda Smitfild fuds za 4,7 milijardi dolara.
IBM
Kineska grupa Lenovo kupila je od američkog IBM poslove proizvodnje jeftinih kompjuterskih servera za 2,3 milijarde dolara.
(Telegraf.rs / Izvor: Alo)