Zavirite u kolumbijsku kokainsku laboratoriju (VIDEO)

Britanski novinar Tobi Mjuz uspeo je da uđe u skrivene laboratorije droge, koje se za razliku od uvreženog mišljenja više ne nalaze u džungli, već u centru grada, one su male i nestaju posle svakog obavljenog posla

Izvoz kokaina čini 2,5 odsto kolumbijskog bruto domaćeg proizvoda, ako uzmemo u obzir da isti udeo ima rudardska industrija u američkoj ekonomiji shvatamo da je cifra veoma visoka. Iako je izvoz u poslednjih par godina opao, krijumčari u Kolumbiji i dalje zarađuju 8 milijardi dolara godišnje od ove unosne grane sive ekonomije. Upravo ta astronomska zarada "tera" Kolumbijce da i dalje razvijaju ovaj unosni biznis kom vlast, uprkos borbi protiv narkotika, ne može stati na put.

Tokom protekle decenije Amerika je dala milijarde dolara kolumbijskoj policiji ne bi li se izborila sa narko kartelima. U 2012. uništeno je 2.356 laboratorija što je zadalo ozbiljan udarac kokainskoj industriji.

 

Uprkos tome proizvođači i šverceri droge pronašli su još kreativnije načine da održe posao i unaprede ga. To je neprekidna igra- taman kad policija pomisli da je "ušla u trag" kartelu,oni menjaju taktike i adaptiraju se novonastalim okolnostima.

Britanski novinar Tobi Mjuz koji godinama istražuje narko kartele, pomoću "jakih veza" uspeo je da uđe u kolumbijsku laboratorije droge. One se ne nalaze u džungli, kao ranije, već su ove fabrike smeštene u centralnu četvrt kolumbijskog grada, koji novinar nije želeo da pomene.

 

Najnoviji trend u kolumbijskoj proizvodnji kokaina jeste da velika postrojenja sklanjaju sa plantaža u džunglama i sele ih u manje laboratorije, za jednokratnu upotrebu, koje se nalaze u gradovima.

U ovom, novom, decentralizovanom svetu kokaina, dovoljna su dva čoveka, nekoliko kanti, mikrotalasna rerna i najosnovnije znanje hemije koje listove koke može da pretvori u 100 odsto čist kokain koji se distribuira po Kolumbiji, Evropi i Americi.

Pogledajte video: 

(Telegraf.rs)